Турция настоява за създаването на зона за сигурност в Сирия, където да могат намерят подслон бежанци от райони, в които протичат бойни действия, предаде БГНЕС.
Още: BG-Alert предупреди за опасно време в Ямбол и Бургас
Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник
Анкара ще повдигне въпроса на срещата на Съвета за сигурност на ООН, заяви турският министър на външните работи Ахмед Давутоглу. Според президента на Сирия Башар Асад идеята е практически неизпълнима. Той даде пример с Йордания, която не успява да осигури минимални условия за живот за асирийските бежанци на нейна територия.
Аман дори обяви, че възнамерява да върне обратно сирийските бежанци заради сблъсъците им с полицията. В лагера "Заатари" в Северна Йордания бежанците замеряли с камъни силите на реда, в резултат на което са били ранени най-малко 20 полицаи.
Колкото до Турция, към настоящия момент на територията на страната има около 80 хил. сирийски бежанци.
Още: Полк. Вилис Цуров: F-16 не е играчка за носталгични ветерани (ВИДЕО)
В същото време Иран пък излезе с инициатива за създаването на група за разрешаване на кризата в Сирия, съставена от страни от Движението за неприсъединяване (бивша Организация на необвързаните страни).
"В този момент, когато редица международни организации са въвлечени в сирийския въпрос, Движението за неприсъединяване не може да стои настрана", заяви иранският външен министър Али Акбар Салехи на пресконференция в Техеран. Групата ще има водеща "тройка", състояща се от Иран, Египет и Венецуела плюс Ливан и Ирак. "Тройката" ще си сътрудничи с другите международни организации, отбеляза Салехи. Идеята за създаване на групата се лансира на фона на срещата на Движението за неприсъединяване, провеждаща се понастоящем в Техеран. За срещата в иранската столица пристигна и генералният секретар на ООН Бан Ки Мун.
Още: Kaufland получи наградата „Партньор на българския бизнес“ от GLOBAL INDUSTRY AWARDS 2025
Още: Правителството заделя още милиони в борбата с градушките: Има ли ефект обаче?
Организацията на необвързаните страни е учредена в Белград през 1961 г. Първоначално в нея влизат 25 държави, като към днешна дата броят им е около 120. Основните принципи на Движението за неприсъединяване е неучастие във военни блокове, в частност в НАТО. В страните-членки на организацията живее около 55% от населението на планетата.
Редактор: Ая Косарова
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руини: 40 % от България вече е демографска пустиня - под десет души на квадратен километър
Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор