Ново изследване на британски специалисти може да се окаже ключът към една от фаталните тайни на рака.
Още: LUNAR 2025: Над 600 хиляди души изпълниха центъра на София за Фестивала на светлините
Още: Kaufland Card празнува 3 години с повече от 2 млн. потребители
Проучването обяснява как генетични промени правят раковите заболявания толкова смъртоносни, съобщават Ройтерс и в. "Дейли мейл". Учени от Лондонския изследователския институт на организацията "Кенсър рисърч" са установили, че взимането на биопсия само от едно място от тумора може да не е достатъчно, за да бъде разкрита цялата му генетична същност.
Откритието се сравнява с преминаването от черно-бяла към цветна телевизия. Анализирайки проби от бъбречни тумори, специалистите са установили, че различните части на туморното образувание имат различни гени.
Ако туморът вече се е разпространил, метастазите генетично са твърде различни от първичното раково образувание. Откритието е важно, защото традиционно ракът се възприема като заболяване, при което единична клетка започва да се дели безконтролно.
Още: "Българите не си дават сметка за личностните си ползи от ЕС": Грешките в комуникацията "за" еврото
Още: Канят артисти от цял свят да създадат плакат, вдъхновен от България
Това води до образуването на тумор, в които всички клетки са еднакви. От настоящото проучване обаче става ясно, че болестта е много по-сложна. Генетичните промени обясняват защо раковите заболявания причиняват толкова много смъртни случаи, въпреки напредъка в медицината, както и защо лекарство, което първоначално е помагало, спира да действа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето утре - 13 май 2025 г. Сняг и гръмотевици - вижте къде
Още: Жълт код за силни валежи с гръмотевични бури в няколко области на 13 май
Изследването все още е на ранен етап, но дава насока към необходимостта в бъдеще на пациентите да се правят няколко биопсии, вместо само една. Идентифицирането на мутации, които са сходни при всички тумори, както и на тези, които настъпват рано в процеса, може да помогне за успешното лечение. Генетичните мутации в туморите се натрупват с времето, така че ранната диагностика също е много важна.
Професор Питър Джонсън от "Кенсър рисърч" описва откритието като "изключително вълнуващо". "То ще промени начина, по който анализираме рака. Окуражаващото е, че виждаме пътя в правилната посока, въпреки сложността на раковите заболявания", казва специалистът.