Тази неделя (11 май) в Албания се провеждат първите парламентарни избори, откакто страната официално води преговори за присъединяване към ЕС. Премиерът Еди Рама и управляващата Социалистическа партия (СП) се надяват на исторически четвърти мандат. Опозицията остава фрагментирана - Демократическата партия (ДП) е най-голямата опозиционна сила. Този вот се смята за решителен за демократичната траектория на Албания, желанието на страната да се бори с корупцията и да стане част от ЕС, пише "Дойче веле".
Може ли Еди Рама да гарантира членството на Албания в ЕС?
Партията на Рама откри предизборната си кампания с европейски знамена, а лозунгът на кампанията е "Албания (до) 2030 година в ЕС". Еди Рама настоява, че само той е способен да изпълни това обещание.
Още: Албания продължава да изпреварва Северна Македония за ЕС
Политическите анализатори обаче казват, че присъединяването към ЕС е технически процес и зависи от това дали страната отговаря на критериите, поставени от Брюксел. А те са далеч по-сериозни от политически слогани и изискват истински реформи. "Използването на европейската интеграция като предизборно обещание опетнява истинското значение на процеса. Албания трябва да проведе реформи, да подсигури върховенство на закона и да се бори с корупцията, а за това е нужна трансформация на обществото”, казва политическият анализатор Африм Красники.
"Дванайсет години на власт са изтощили това правителство и сега обещанието за европейски паспорт изглежда е единствената им опция за кампанията”, казва Елвин Луку, професор по комуникации в университета в Тирана.
Корупция и проблеми и при опозицията
Бившият премиер и лидер на опозицията Сали Бериша обедини около себе си коалиция от опозиционни партии - "Алианс за величествена Албания". Те обещават да подобрят стандарта на живот, да вдигнат средната заплата и пенсиите.
Още: Сталинизъм в "чист вид": Кой е Енвер Ходжа - параноикът, който покри цяла Албания с бункери
Бериша обаче си има проблеми - наскоро той беше освободен от домашен арест, след като срещу него се водеха дела за корупция. Разследването продължава и сега, а той е санкциониран и от САЩ, и от Великобритания за корупционна дейност и подкопаване на демокрацията, което доста вреди на имиджа му на международната сцена. Съюзникът на Бериша - Илир Мета, който е бивш президент и лидер на Партията на свободата, продължава да е в ареста по обвинения в корупция и пране на пари.
Според политолога Красники списъкът с кандидати на опозицията ясно показва, че целта им е да си подсигурят имунитет от наказателно преследване.
Социалистическата и Демократическата партия отдавна доминират политическия пейзаж в Албания. Сега се появят и няколко нови алтернативни реформистки партии. Сред тях са лявото Движение "Заедно", партията "Да изградим Албания", която се ражда от активизъм срещу корупцията и "Възможност", която се ръководи от бившия депутат и предприемач Агрон Шехай.
Социологическите проучвания показват, че никоя от тези партии няма сериозен шанс да окаже истинско влияние върху политиката в страната, но според анализаторите появата им е добър знак.
Още: Еди Рама пред "Блумбърг": Доналд Тръмп е добро за всички
Преференциален вот, но само донякъде
С неотдавнашни промени в избирателния кодекс беше въведена форма на преференциално гласуване, която позволява на гласоподавателите да изразяват предпочитанията си за кандидати в рамките на партийна листа. Въпреки това остава едно съществено ограничение: една трета от всяка листа е затворена, което означава, че подреждането на кандидатите в тази част се определя от партийните лидери и не може да бъде променяно от избирателите.
Накратко, тези кандидати имат сигурни мандати. Политическите анализатори твърдят, че това, което може да изглежда като възможност за избирателите, всъщност е механизъм, който засилва контрола на партийните лидери и ограничава истинската конкуренция.
Заплаха за правосъдната система?
Обещанията за укрепване на върховенството на закона, които двете основни партии дават, не отговарят на кандидатурите, които представят. Както управляващата Социалистическа партия, така и опозиционната Демократическа партия са включили кандидати, които в момента са обект на разследване от Специалната структура за борба с корупцията и организираната престъпност в Албания.
По данни на "Граждански център” - организация, която следи за почтеността в обществото, 15 кандидати от СП и ДП са разследвани, като седем от тях са на сигурни места в листите. Въпреки че тези кандидатури формално не нарушават закона, политически анализатори твърдят, че те подкопават правосъдната система. "Някои от имената в списъците са членове на семействата на известни криминални фигури или лица, които преди това са били отстранени от политиката в съответствие със закона за декриминализация", допълва той.
Снимка: БГНЕС
Тест за готовността на Албания да влезе в ЕС
Според доклад на Службата на ОССЕ за демократични институции и права на човека от 28 април политическата обстановка се характеризира с "висока степен на поляризация и недоверие между двете основни партии", което поражда опасения относно справедливостта на процеса.
Изборите тази неделя се възприемат като решаващ тест за демократичната зрялост на Албания и за пътя ѝ към членство в ЕС. Въпреки че Албания постигна напредък по отношение на съдебната реформа, особено в резултат на разследванията на звеното за борба с корупцията и организираната престъпност за корупция по високите етажи на властта, изборите остават слабо място.
Източник: "Дойче веле"