Над половин милион водомери-фантоми има в София и софиянци плащаме за неотчетената вода. Това каза в предаването Студио Actualno инж. Грети Стефанова, общински съветник от ПП-ДБ и член на икономическата комисия към Столичния общински съвет (СОС): “Ако започна отзад напред, всички се сещаме кой плаща. Проблемът с водомерите в София през годините много пъти е повдиган и коментиран, но винаги някак отговор не се намира. От “Софийска вода“ са отговаряли, че има проблеми, но в края на миналата година започнах един проект с проучване какво е водомерното стопанство на София.
И се стигна до извода, че единственият начин за обективна съпоставка, обективно сравнение, са водомерите и електромерите в столична община. Колкото и да са несъответствията, едно към едно категорично не могат да бъдат.
Драстично разминаване
Още: Близо милион водомери-фантоми в София: Общински съветник алармира
На даден обект са повече водомерите, на друг – електромерите, но съотношението трябва да е в някаква поносима пропорция и в някакъв размер, който да не буди съмнение и подозрения и да приключим до там с проверката.
При тази проверка пуснах писма официално до ЕРМ – Запад за бройката на електромерите в три района на София - “Овча купел“, “Панчарево“ и “Витоша“. Това е Витошката яка. И същия въпрос зададох и на “Софийска вода“.
Снимка БГНЕС
Забавиха се отговорите, но така или иначе, 3 – 4 месеца аз събирах тази инхормация. И с посещения на място, със справки в районите.
Още: С такса "Водомер" се търси по-добро водоснабдняване: Говори професор по ВиК
И първият отговор на “Софийска вода“ беше с една голяма разлика за тези три района. Някъде около 100 000 водомера по-малко в сравнение с електромерите.
Не знаят колко вода са ползвали 30% от сградите
След което при разговор със “Софийска вода“ ми казаха, че не е достоверно това, което е първоначално получено, било е само някакъв процент от Витошката яка. И дадоха друго число. Ние ще съставим комисия в Столична община и ще проверим, такава комисия задължително ще има.
Още: Основните причини за високи сметки за вода в София: Кампания на "Софийска вода"
Но какво отговаря “Софийска вода“ - че не разполага с информация за реалните консумирани количества на повече от 30% от сградите за тези три района. 30% от сградите, ако приемем, че в цяла София осреднено са около 1 300 000 водомерите официално с партиди, 30% са някъде между 400 и 500 хиляди.“
Инж. Стефанова напомни, че стената на язовир “Бели Искър“, който осигурява 25% от водата за столичани, е спукана от 15 години и е опасна. Никой не предприема нищо, а институциите още не са отговорили на писмото на кмета Васил Терзиев.
Още: Без значение дали ползваме или не вода: ВиК дружествата искат да плащаме такса
Още – във видеоматериала.