Огромен брой решения на Европейския съд по правата на човека не се изпълняват

20 септември 2017, 14:04 часа • 1876 | прочитания

Почти 10 000 решения на Европейския съд по правата на човека не са били приложени от националните правителства на отделните страни-членки на Съвета на Европа. В Съвета на Европа членуват 47 държави, включително България.

Още: Зеленски упрекна САЩ: Мълчанието само окуражава Путин. Първи реакции от Вашингтон (СНИМКИ)

Още: Освободените украински военнопленници изхвърлиха на боклука подаръците от Лукашенко (СНИМКИ)

Статистиката е точно на Съвета на Европа, като изданието Politico изрично подчертава, че решенията са най-различни – от случаи на полицейско насилие в България до липса на разследване смъртта на починали при "странни обстоятелства" затворници в Румъния.

Макар точно имената на България и Румъния личат на предни позиции в анализа, всъщност не нашата държава и северните ни съседи водят по брой неприложени решения на Европейския съд по правата на човека. На първо място е Италия – 2 219 неизпълнени решения. Русия пък изпреварва Турция за второто място – руснаците не са изпълнили 1540 решения, докато турците – 1342 решения. Украйна също е напред в негативната класация – 1172 неизпълнени решения. За Румъния цифрата е 620, докато за България – 262. Всъщност ние сме зад Гърция, където неизпълнените присъди на съда са 309. Най-изрядна е Швеция – само 2 неизпълнени решения.

Най-големият проблем - Азербайджан

Още: Защо Молдова иска да въведе еврото възможно най-бързо?

Още: Семейството на принц Уилям и Кейт Мидълтън се увеличава

В особено голям проблем е на път да се превърне отсъждане на Европейския съд по правата на човека от 2014 година. То касае нарушение на правата на Илгар Мамадов – азербайджански опозиционен лидер. Въпреки присъдата, Мамадов продължава да е в затвора в Азербайджан. Случаят ще бъде обсъден на тазседмичната среща на министрите на Съвета на Европа и може Азербайджан да бъде изключен от Съвета.

Мамадов е в затвора, защото си позволява да публикува истината за събития от 2013 година, припомня Politico. Тогава жители на азербайджанския град Исмаили протестират, тъй като местен държавен служител си позволява да се саморазправя с обикновени хора. Мамадов бързо е задържан и обвинен, че подтиква размирици. След решението на Европейския съд Азербайджан компенсира политика с 22 хил. евро, но не го освобождава.

Добра воля

Проблемът по отношение на присъдите на Европейския съд по правата на човека е, че съдът констатира проблем и съответно инструктира "прегрешилата държава" в две направления – да компенсира човека, чиито права е нарушила и да направи промени в националното си законодателство, ако е необходимо да се избегнат такива случаи в бъдеще. Само че съдът не казва т.е. не дава указания на съответната държава как да поправи проблема.

Още: След "1000 за 1000" военнопленници: Нито следа от "Азов" и нито един върнат войник

Още: "1000 за 1000" е факт: Една от най-големите размени на военнопленници е успешна (СНИМКИ и ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес