Както знаете, имунитетът е защитна бариера, която не позволява на патогенните микроорганизми да влязат в тялото. Всяка секунда човек е атакуван от вируси, бактерии, гъбички, микроби. Но благодарение на нашия имунитет, ние дори не забелязваме тази невидима борба, която микроорганизмите водят с нас. Пролетната авитаминоза е териминът, с който се харатктеризира намаленият имунитет в края на зимата. Силен сигнал, че имунната система се нуждае от помощ са признаци като слабост, умора, мускулни болки и сънливост, апатия, проблеми с концентрацията, лющене и сухота на кожата. Появяват се чести настинки и проблеми със стомаха. Нервността и раздразнителността също се считат за спътници на отслабената имунна система, тъй като психическото равновесие е свързано с физическото здраве.
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 5 май /валутен калкулатор/
Още: Само така е правилно да се почиства индукционен котлон
Ако искате да сте здрави, променете ежедневието си!
Хората с тази кръвна група са с най-слаб имунитет
Основните критерии за укрепване на имунитета
Активен начин на живот
Още: Трябва ли да измиете косата си с шампоан след боядисване?
Още: 6 неща, които никога повече НЕ трябва да перете в пералнята си
От особена полза са разнообразните физически упражнения – бягане, фитнес и плуване, аеробика, йога, колоездене. Контрастният душ също ще ви държи далеч от настинките. Редувайте ниска и висока температура. Разхождайте се по-често на открито, за да набавите витамин Д.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да се отървете от мравките у дома без химия
Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 4 май /валутен калкулатор/
Спете повече
Ако имате възможност, спете повече. Това ще ви даде допълнителна енергия.
Правилно хранене
Още: Най-ефикасният метод да се отървете от къртиците без химия
Още: Сложете това растение у дома и муха няма да прекрачи прага ви
В дневното ви меню да присъстват следните продукти: моркови, киви и ягоди, зелен чай, броколи, тиквички, кедрови ядки, млечни продукти, зеленчуци, пуешко месо, лимон, портокал, риба, месо, ябълки, грозде и лук. Не пропускайте и морските дарове, тъй като те са богати на мастни киселини, които повишават защитната бариера. Правилното хранене осигурява на тялото достатъчно енергия. Вредни са както преяждането, така и продължителните нискокалорични диети, гладуването, които сериозно влошават имунитета и отслабват здравето ви. Храненето трябва да бъде балансирано по отношение на качеството, да съдържа всички необходими за организма вещества: протеини, мазнини, въглехидрати, витамини, минерали, фибри, течности.
Домашна смес, която осигурява силен имунитет цяла зима
Природни средства за повишаване на защитната функция на организма
Приемайте екстракти от женско биле, женшен или ехинацея. Те са мощни имуностимулатори и могат да се използват превантивно или по време на боледуване.
Приемайте витамини и микроелементи
Витамините съдържат антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане от свободните радикали. Това са основно витамините A, B, C, E, P, K. Ще ги откриете в повечето плодове. Имунната система се нуждае от микроелементи. Цинкът и селенът имат антивирусен ефект. Те се съдържат в телешкото и пуешкото месо, сирене, овесени ядки, боб и др.
Желязото е необходимо за доброто функциониране на имунните клетки, за синтеза на антивирусни вещества (лизозим, интерферон). Съдържа се в телешки и пилешки черен дроб, телешко месо, елда, леща и др. Не забравяйте и за чревната флора, яжте чесън, лук, които съдържат пробиотици. Пийте около 1,5 литра вода на ден.