Евтините дизели ще ни задушат

09 ноември 2017, 11:40 часа 10996 прочитания 0 коментара

В България живеем в такъв парадокс - властта хем не иска старите коли, хем спъва покупката на нови. У нас данъкът на автомобила на практика е имуществен данък - колкото по-нова кола си купуваш, толкова повече плащаш. А най-старите и най-замърсяващи автомобили са са най-нисък - едноцифрен и двуцифрен налог. Тази подоходна логика на практика стимулира поддържането на стар автопарк. В София 60% от колите са над 15-годишни, в останалите градове процентът е дори по-висок.

Още: В Турция туризмът поскъпва - а лирата се срива

Още: Колко евро получават украинските бежанци в Германия - и ще трябва ли да ги връщат

Логиката в чужбина е обратната - старите коли излизат по-скъпо. Така например стар дизелов автомобил в Германия би вървял с данък от около 460 лв., докато в България той е 23 лв. За 30-годишен автомобил един германец би платил близо 1000 лв. данък, докато неговият български колега - само 11,58 лв.

В резултат, въздухът у нас става все по-замърсен, което е огромен проблем. Автомобилният трафик не е единственият фактор в казуса, но е един от основните. В Европа разбират това и за разлика от българските власти, им пука. И затова всимат мерки.

Вече редица европейски държави обявиха, че планират забрана или мерки за обезсърчаване на покупката на коли с двигатели с вътрешно горене и особено дизели. Дизелът, базирал възхода си на надеждата, че е новото гориво-чудо, се сгромоляса с гръм и трясък. Вече е безспорно, че той е изключително замърсяващо гориво, по-вредно дори от бензина, и Западна Европа взима мерки да го изчисти от своите пътища.

Още: В Украйна: "Това е произвол и политическо преследване"

Още: "Флорида на Европа": как Гърция дръпна напред

У нас обаче, както обикновено, всичко върви наопаки.

Особената привързаност на българина към дизеловите автомобили датира отдавна. Сега обаче се създават условия тя съвсем да избуи. Откакто Западна Европа реши да изхвърли замърсяващите дизели, цената им на пазара на автомобилите втора ръка, който е основният за България, падна под тази на бензиновите им еквиваленти. И сега България ще бъде наводнена с евтините и нежелани европейски дизели, на които обаче ние ще се радваме на драго сърце.

Сред голяма част от българските шофьори битува мнението, че дизеловите двигатели са по-икономични, динамични и с повече тяга от бензиновите. Те често пренебрегват съветите, че дизеловите коли създават по-скъпи проблеми - заради по-ниското качество на горивото у нас нерядко шофьорите не успяват да достигнат фабричните стойности за разход, имат проблеми със скъпоструващите за ремонт дюзи, затлачени горивни помпи и горивопроводи, по-честа смяна на горивни филтри и др. И всичко това без да се взима изобщо предвид екологичната страна на въпроса и факта, че дизелът е изключителен замърсител. Екологията никога не е интересувала българския шофьор, единствено икономията и мощността.

Благодатната почва у нас, на която попада масираният европейски износ на стари дизели, е безспорен факт. Ако днес решите да си потърсите "нова" кола на възраст до 10 години (което в България абсолютно си се счита за нова), ще забележите, че има цели модели, дори цели марки, при които дизеловите варианти са почти два пъти повече от бензиновите. Като прибавим и новата тенденция за по-ниската цена на дизелите, за много хора изборът е ясен. Дали са тръгнали да търсят кола с 2000 лв. или с 20 000 лв. в джоба, стереотипите за дизеловите мотори и ниските цени ще карат все повече хора да се обръщат към дизела - отново наопаки на Европа и развития свят.

Още: Коя е "японската баба Ванга" и какво предрича?

Още: "Система за терор": Руските концлагери изтезават на конвейер

Защото на българите екологията им е последна грижа. Да, не им е приятно, че вечер в София не могат да отворят прозореца, защото влиза нещо плашещо, но пък сделката за колата е била много изгодна.

И тук, след като личното самосъзнание създава проблеми за общественото здраве, е време държавата да си влезе в ролята. България ще бъде залята от стари замърсяващи дизели, които ще излязат по пътищата на цялата страна. Ако това бъде позволено, картината на мръсния въздух в България ще засвети масово в червено. В момента делението бензинови - дизелови автомобили е почти на паритет - 1,6 млн. на 1,5 млн. Втората цифра обаче главоломно ще започне да се увеличава в следващите години и не е ясно къде ще спре. За българина автомобилът е нещо свещено. Въздухът, от друга страна, е нещо абстрактно, бошлаф работа. Ако българската държава обаче иска действително да споделя европейските ценности и да бъде част от развитите страни, трябва да престане постоянно да живее наопаки.

Автор: Десислава Любомирова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес