Франк Синатра беше известен с това, че обича да дава тлъсти бакшиши - по 100 долара на шофьори, пиколота и готвачи. Навремето това са били наистина много пари. И днес в много сфери е прието да се дават бакшиши. Но на кого и колко, пита "Дойче веле" в свой анализ.
Първо в Европа, после в САЩ
Повечето историци са единодушни, че бакшишите произлизат от средновековна Европа, когато аристократите са започнали дават пари на прислужниците си и работниците по полетата. През 19 век в Европа тази традиция изчезва, но става популярна в Съединените щати.
Още: САЩ: Клиент остави 16 000 долара бакшиш в бар
Днес хората дават бакшиши по-най-различни причини: за да се почувстват самите те по-добре, за да впечатлят другите, за да компенсират ниските заплати на обслужващия персонал или пък защото се чувстват принудени да го направят заради приетото правило. Главната мотивация обаче е да се помогне на обслужващия персонал или да бъде той награден за добрата работа, казва Майкъл Лин от университета "Корнел" в САЩ, който е издал книга по темата. Други пък дават бакшиш най-вече заради себе си - за да си гарантират по-добро обслужване в бъдеще.
Бакшиш с карта
Новите технологии днес променят културата на даване на бакшиши. Преди бакшишът се оставяше на масата или пък в буркан на касата. Днес с навлизането на картите, приложенията и другите дигитални системи за плащане, начините за даване на бакшиш също се промениха.
Особено по време на пандемията от Ковид-19 възможностите за даване на бакшиш при дигитално плащане станаха изключително важни за служителите в редица сектори. Затова софтуерът на устройствата за безкешово плащане вече имат интегрирана опция за бакшиши.
Снимка: iStock
Особено в Съединените щати традицията да се дават бакшиши е не само част от културата, но и екзистенциално важна за сервитьорите например. Много от тях получават ниско заплащане от под 10 долара на час. Затова и днес се очаква клиентите да дадат бакшиши от 15, 20 или 25 процента. Бакшишите все по-често са предварително зададени в устройствата за плащане. И за клиентите става все по-трудно да откажат да ги платят. "Повечето бакшиши означават по-добро заплащане за служителя, но и повече пари за компанията, която поддържа системата за плащане, тъй като тя събира такси", казва Исмаил Карабас от университета "Мъри" в Кентъки.
Кога бакшишите са твърде високи?
Проучване на YouGov от 2023 година сочи, че докато във Великобритания, Франция, Германия, Дания, Швеция, Испания и Италия повечето гости в хотелите дават бакшиши между 5% и 10%, в САЩ две трети от потребителите избират опцията за 15% или повече. Според същото изследване много американци биха дали бакшиш и при лошо обслужване. Друго проучване - на Pew - сочи, че 72% от американците казват, че днес бакшиш се изисква по-често, отколкото преди пет години.
Още: Бизнесът иска легализиране на бакшиша в заведенията
За да се разбере културата на бакшиша, трябва да се имат предвид условията, при които работят служителите. На някои места в САЩ те дори може да получават под минималната работна заплата - например два долара на час. Тогава бакшишите са изключително важни за тях, за да могат да се издържат.
Никой обаче не бива да се чувства притиснат - нито обслужващият, нито клиентът. А ако опцията за оставяне на бакшиш при дигитално плащане ви създава несигурност, винаги можете да платите и кеш. Или да дадете 100-доларова банкнота, както е правил Синатра.