Всеки път, когато някой попита "Как така Крим ще се отделя, ами ако утре Кърджали поиска да се отдели?", това издава явно непознаване на ситуацията в България, на нашия етнически модел и на народопсихологията на българина като цяло.
Още: Защо Саудитска Арабия разреши и нощния живот
Още: Преговори с Украйна: какво не е наред с офертата на Путин
Когато обаче лидерът на основната управляваща партия, българска партия, управляваща в тандем с една турска и една националистическа партия, каже подобно нещо, това вече не е от незнание, тъпотия или неадекватност. Това вече е антибългарски предателски акт, който има за цел да повиши предизборно етническото напрежение, от което да се възползват партньорите на въпросната партия.
Това е национално предателство, низък, но жалък опит да разбуниш собствения си дом, собствената си страна, която те храни, плаща ти заплата, позволява ти да я крадеш. Жалък, защото дебелокожият, тъп, нагъл и загубил връзка с реалността управляващ елит не може да проумее, че българският народ не е глупав. И трудно ще се подаде на провокации.
Именно затова, в случай, че наистина мнозина се питат, няма изгледи в Кърджали да се надигнат сепаратистки настроения.
Още: "Те бяха обесили собствените си деца"
Още: Орбан: "Брюксел си играе с огъня". Омразата срещу Украйна
Историята е ясна - един народ се отделя тогава, когато не му е комфортно под шапката на държавата, към която е зачислен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Жътварят на смъртта
Още: "Даже не мога да обясня как се съгласих": Как Русия превръща украинските деца в терористи
Най-простият и близък случай - Косово, е точно такъв. Сърбите бяха достатъчно глупави да развалят отношенията си с албанците, да започнат конфликт, да изберат лудия Милошевич, да ги репресират и тормозят. Кой нормален народ би искал да живее сред мнозинство, което го третира като враг? Естествено, албанците решиха, че искат да живеят спокойно и затова се насочиха към формулата на независимостта.
В Крим случаят не е толкова драматичен, но отново става въпрос за два различни народа с различни виждания, надежди и цели. Единият избра своето бъдеще и светът призна неговия избор. Другият не се чувстваше добре в общата конфигурация и също избра своето бъдеще, само че в друга посока. Защо светът не призна и неговото решение, това е друг въпрос.
В България ситуацията изобщо не е такава. Българинът Е толерантен човек. Може да измърмори нещо, да изнегодува на маса или по форумите, но когато става въпрос за фактически действия и съвместно съжителство, българинът остава сдържан. Поради тази причина живеем спокойно, в мир и разбирателство с турското малцинство. И нито една от двете страни няма интерес този етнически мир да се нарушава.
Още: В Китай искат хората да работят по-малко. А причината е в добре известен парадокс на капитализма
Още: Русия разполага военна техника близо до Финландия. Нови танкове се пазят за "по-нататъшна употреба"
Етническите турци са пълноправни български граждани. За съжаление тези, които всяват и експлоатират техните страхове, са единствено политиците. От страна на българското мнозинство, проблеми и напрежение няма.
Тази интелигентна позиция на народа ни ни запази единствени от славянските балкански държави да не минем през ужаса на войните, водени заради етнос и религия.
Ако един ужасен ден ни хванат лудите и започнем да дискриминираме и тормозим българските турци, те биха били в правото си да поискат да се измъкнат от ада на репресиите. Така би постъпил всеки един нормален народ, всеки един нормален човек.
За щастие обаче, това, което е показал българинът през вековете, сочи, че такова нещо няма да се случи. Българският етнически модел е устойчив. И наистина - него не го пази ДПС, която напротив - работи срещу него. Пази го единствено българският народ.
Автор: Десислава Любомирова