Действията на Румен Радев за референдума за въвеждане на еврото са политически удар във въздуха. Това каза в предаването Студио Actualno докторът по конституционно право, анализатор и директор на Института за модерна политика Петър Кичашки. Той отговори на въпроса противоречи ли искането за референдум на президента на Конституцията: “Категорично противоречи. Категорично. Без капчица съмнение, то не може да има дебат по този въпрос. Защото този въпрос е изяснен от конституционно гледище.
Сега, това действие на президента може да има различни тълкувания, но за мен то е политически удар във въздуха. Но по-важният аспект е, че то противоречи на Конституцията.
Занаятчии анализират Конституцията
Тези гласове, разни занаятчии, които се появяват на обществения терен и от юридическа камбанария се опитват да анализират Конституцията, гледайки през собствения си занаятчийски похват.
Това трябва да се изостави и не трябва да му се обръща сериозно внимание. В конституционното право, в конституционно-правната наука няма абсолютно никакъв дебат дали такъв един въпрос противоречи на Конституцията.
Снимка БГНЕС
Първо има изрично решение на Конституционния съд (КС). Те сега започват, хващат се като удавник за сламка, ама какво било, въпросът бил формулиран по различен начин...
Вижте, няма разлика в начина, по който формулираш въпроса. Ясно е едно нещо просто: С акта на присъединяване на България към Европейския съюз (ЕС), ние сме приели да станем пълноправен член.
Още: "Опасен сигнал от най-високо ниво": Зорница Русинова за референдума на президента (ВИДЕО)
Така сме си го записали в Конституцията. Бидейки пълноправен член, това означава Шенген, това означава еврозона.
Защо у нас не може да има референдум
Някои казват, ама в други държави, виждате, имало било референдум. Сега, то е малко обидно, че се налага да ги разясняваме тия неща, дето се учат в първи курс право, обаче явно се налага.
Такова е нивото, ниско е нивото на българската обществена дискусия. Това, че някъде се е провел референдум, не означава, че в България може да се проведе референдум.
Още: ПП-ДБ с контраатака срещу президента след искането за референдум
Защото в тази съответна държава, цитират примерно да кажем Швеция, в която е имало референдум.
Да, де, но тамошната конституция позволява такъв тип въпроси да се решават на референдум. Нашата Конституция не позволява. Въпроси, които сме уредили с международни договори, не подлежат на верифициране през референдум. Няма как. Противоконституционно е.“
Още: Има ли колебания? Според премиера Радев може да размисли за референдума за еврото (ВИДЕО)
Още – във видеоматериала.