На голямата тераса, от която се вижда града, Хасан Газауи и брат му Абас подготвят техниката си. Двамата са диджеи. Разказват, че нощният живот преди е бил скрит под земята или в частните домове на хората. "Сега всичко се промени - идват туристи и най-сетне можем да покажем на света каква е Саудитска Арабия и какво имаме ние - много нощен живот, забавления, събития. Но все пак не изневеряваме на корените и културата си”, казва Газауи. Според него няма противоречие между религията му и любовта му към музиката, предава АФП.
Радикална модернизация с една цел
Саудитска Арабия се променя бързо. Престолонаследникът и фактически владетел, 39-годишният Мохамед бин Салман, трансформира страната и я модернизира със светкавична скорост. Улрике Фрайтаг, директор на Центъра за съвременни ориенталски изследвания в Берлин, казва пред АРД, че мотивацията на Бин Салман е "да осигури управлението си чрез радикална модернизация по разпореждане отгоре – без активното участие на обществото”.
Още: САЩ продават на Саудитска Арабия ракети за 3,5 млрд. долара
Целта му е да направи Саудитска Арабия независима от петролния бизнес, да модернизира страната, да привлече туристи, но и да задържи младите саудитци в страната. Като част от така наречената "Визия 2030", редица предишни забрани бяха отменени. Шофиране за жени, посещения на кина, партита - всичко това вече е възможно в една страна, която се характеризира със строго ортодоксално тълкуване на сунитския ислям – това е така нареченият уахабитски ислям.
"Напълно изненадващо”
Свобода за младите хора в страната - така много млади саудитци възприемат „Визия 2030". Те най-сетне могат да се забавляват без притеснения. Една германска туристка случайно е сред гостите на клуба тази вечер и казва, че никога не е очаквала да види такава Саудитска Арабия.
За нея е "напълно изненадващо", че подобно нещо съществува в тази държава. Тя одобрява факта, че на партито не се сервира алкохол. "На подобни тържества в Германия понякога е пълно с пияни хора. За мен като жена е много приятно, че тук случаят не е такъв", казва тя. Близо две трети от населението на Саудитска Арабия е на 30 години или още по-младо. Много от саудитците са завършили образованието си в чужбина, запознати са със западния начин на живот и за разлика от своите родители, баби и дядовци не желаят да се примиряват с консервативните религиозни правила.
Още: Изненадващо откритие за миналото на Арабския полуостров
Проблемът на младите хора
Младите саудитци искат да се забавляват. За да гарантира, че те няма да емигрират, а техният потенциал ще остане в страната, кралството инвестира много в новата Саудитска Арабия, която да е привлекателна и за младите хора. "Ясно е, че става дума за подобряване на качеството на живот, защото дава много нови възможности за свободното време", казва експерт пред АРД
Саудитска Арабия разчита също и на компютърните игри и гейминг секторът като икономически двигател. Страната обяви плановете си да инвестира около 38 млрд. долара в тази индустрия, отбелязва германската обществена медия. Според властите в Саудитска Арабия има 23,5 милиона геймъри, половината от които са жени. Твърди се, че престолонаследникът също е запален геймър.
А човешките права?
Още: Йеменското правителство готви офанзива срещу хутите: САЩ помагат, Саудитска Арабия се чуди
Но новата Саудитска Арабия не бива да заблуждава хората, предупреждават правозащитници. Социалното отваряне на страната в никакъв случай не е и политическо отваряне. Кралството се управлява с железен юмрук, а политическите опоненти биват елиминирани - казва Катя Мюлер-Фалбуш от "Амнести Интернешънъл”.
"Бляскавата фасада", която Мохамед бин Салман обича да представя пред света, "по никакъв начин не отразява това, което се случва в Саудитска Арабия с човешките права”, казва правозащитничката пред АРД. Новата Саудитска Арабия се опитва да да извърши сложен шпагат: от една страна има строг абсолютизъм, а в същото време - откритост и светски живот.
Проблемът с каптагона
В клубовете в Саудитска Арабия може да няма алкохол, но хората вземат други наркотици. Особено каптагонът се е превърнал в огромен проблем за региона на Персийския залив. Хапчетата, които доскоро масово се произвеждаха в химическите лаборатории на бившия режим на Асад в Сирия, сега се внасят контрабандно в огромни количества и се използват като стимуланти от посетителите на нощните клубове.
Още: Съдът го защитава, МВР се готви да го депортира: Нов епизод в историята на саудитски бежанец
Източник: Дойче веле