Благоденстващ частен сектор - лекарството срещу протести

11 август 2013, 14:22 часа • 11363 | прочитания

Високото равнище на престъпност и даже бунтовете срещу правителствата могат да бъдат победени или дори предотвратени с помощта на интелигентна икономическа политика, доказаха учени от Калифорнийския университет. Всичко зависи от бизнеса - ако държавата стимулира частните инвестиции, нивото на насилие в обществото намалява, гласи заключението на учените, пише БГНЕС.

Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост

Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.

Едва ли ще срещнете думите "гражданска война" или "въстание" в книгите, посветени на икономическия растеж, казват американските експерти. Класическият икономически модел изучава как функционират пазарите в условията на мир или поне при отсъствието на открити конфликти. Но е очевидно, че в реалността нещата невинаги стоят така. По данни на Световната банка през 2011г. 1,5 милиарда души живеят в страни с високо равнище на насилие.

Конфликтите забавят развитието на държавите по няколко начина.

Правителствата започват да харчат все повече средства за оръжие и все по-малко – за образование и медицина. Заради загубата на човешки животи намалява качеството на човешкия капитал. Отслабват най-важните социални институти, включително правото на частна собственост. Насилието може да бъде спряно само с правилна икономическа политика, смятат икономистите. Те откриват минимум три механизма за установяване на мир в страната, пише "Финмаркет".

Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право

Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“

Повишаване на цената на участие в протестите. Създавайки възможности за развитие (нови работни места, високи пенсии и социални помощи) правителствата автоматично намаляват броя на потенциалните метежници. Когато човек няма работа и надежда, че тя ще се появи, той няма нищо за губене. Но ако той има работно място, тогава смяната на правителството за него носи значителни рискове – цената за участие в протестите за подобен човек ще бъде прекалено висока.

"Механизмът на благодарността". Ако правителството проведе необходимите за обществото реформи, за благодарност гражданите няма да участват в конфликтите.

Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!

Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото

Инвестиции. Предполага се, че по-големите инвестиции днес означават, по-ниско ниво на насилие утре. Но ако държавата започне да облага инвестициите с по-високи данъци, тогава броят на конфликтите ще нарасне.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес