Европейските лидери се споразумяха за договор за затягане на бюджетната дисциплина, т.нар. „фискален съюз”. Чехия и Великобритания са единствените страни, които решиха да не се присъединят към споразумението, въпреки приемането на чешкото искане държавите извън еврозоната да участват в срещите, на които се взимат решения за единната европейска валута.
Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост
Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.
Текстът предвижда правителствените бюджети да са балансирани или на плюс. На практика, това означава, че на страните ще бъде позволено да имат максимален дефицит от 0,5% от БВП. Този стандарт, известен като „златното правило”, трябва да бъде включен в конституциите на страните в новия пакт. Това са 17-те страни от еврозоната и останалите държави от ЕС с изключение на Великобритания, която вече отхвърли споразумението през миналия декември, и Чехия, където евроскептични партии контролират парламента и президентството, пише вестник „Ел Паис”.
Трябва да бъде ясно – Чехия иска балансиран бюджет, но не под надзора на Брюксел, коментира чешкият вестник „Млада фронта днес”.
Чехите подкрепят спасяването на еврозоната, но не искат да плащат за него.
Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
„Винаги сме искали да бъдем член на ЕС, но някои неща можем да направим по-добре от Брюксел”, пише в коментара на журналистка Ярослав Машек.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Правителството на Ирландия пък ще поиска от главния прокурор на страната да даде правен съвет за това дали се налага провеждането на референдум за ратифицирането на новия европейски фискален договор. Лидерите на ЕС постигнаха споразумение за условията на пакта, който цели да укрепи единната валута, като засили бюджетните правила в Европа. Чехия се присъедини към Великобритания и остана извън договора, но останалите 25 страни от ЕС се съгласиха да участват, пише вестник „Айриш таймс”.
Дори ако ирландският кабинет реши да не провежда референдум, оспорването на решението във Върховния съд изглежда неизбежно. Опозиционните партии вече сигнализираха готовността си да се обърнат към Върховния съд, ако правителството реши да ратифицира пакта без референдум.