ЕС допуска по-голям дефицит при рецесия

3286
ЕС допуска по-голям дефицит при рецесия

Новият финансов договор, който ще залегне в основите на съюза за бюджетна стабилност в ЕС, ще позволява на държавите членки да увеличават бюджетния дефицит над заложените ограничения при силен икономически спад в региона, без да бъдат автоматично санкционирани за това, съобщи Ройтерс, като се позова на проект за договора, предаде АСН.

На срещата си на 8-9 декември 2011 г. лидерите на страните от ЕС се договориха за създаване на съюз за бюджетна стабилност въз основа на договор, предвиждащ засилване на контрола върху харченето на бюджетните средства и размера на държавните дългове. В рамките на новия съюз се предлага да бъдат въведени автоматични санкции срещу държави, чийто бюджетен дефицит е над 3% от брутния им вътрешен продукт. От страните от ЕС само Великобритания изрази нежелание да се присъедини към новия съюз.

"Временно отклонение от средносрочната цел ще се разрешава само в случай на извънредно събитие, което държавата не може да контролира и което ще окаже сериозно влияние върху финансовата позиция на правителството, или пък в период на сериозна рецесия в еврозоната или ЕС", се посочва в документа, с който са се сдобили в Ройтерс.

В ключов принцип на новия договор се превръща балансираността на бюджета на държавите. Този принцип ще се смята за изпълнен, ако годишният структурен дефицит на страната не надхвърля 0,5% от БВП. Страни с държавен дълг доста под 60% от БВП (каквато е България) ще могат да залагат по-висок дефицит без в проекта да са посочени конкретни цифри. За да влезе в сила, договорът трябва да бъде ратифициран от поне 9 държави от еврозоната.

Държавите от ЕС, които не са част от еврозоната, могат също да се включат след одобрение на своите правителства. Според проекта за договор ориентировъчният срок за влизането му в сила е 2013 г. В понеделник френският президент Никола Саркози съобщи, че Франция и Германия ще настояват за подписването на финансовия договор преди март тази година.

Словакия иска еврозоната да обмисли напускането на страни-членки

Властите в държавите от еврозоната трябва да разгледат всички варианти за спасяването на единната европейска валута, включително възмож...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com