Новият финансов договор, който ще залегне в основите на съюза за бюджетна стабилност в ЕС, ще позволява на държавите членки да увеличават бюджетния дефицит над заложените ограничения при силен икономически спад в региона, без да бъдат автоматично санкционирани за това, съобщи Ройтерс, като се позова на проект за договора, предаде АСН.
На срещата си на 8-9 декември 2011 г. лидерите на страните от ЕС се договориха за създаване на съюз за бюджетна стабилност въз основа на договор, предвиждащ засилване на контрола върху харченето на бюджетните средства и размера на държавните дългове. В рамките на новия съюз се предлага да бъдат въведени автоматични санкции срещу държави, чийто бюджетен дефицит е над 3% от брутния им вътрешен продукт. От страните от ЕС само Великобритания изрази нежелание да се присъедини към новия съюз.
"Временно отклонение от средносрочната цел ще се разрешава само в случай на извънредно събитие, което държавата не може да контролира и което ще окаже сериозно влияние върху финансовата позиция на правителството, или пък в период на сериозна рецесия в еврозоната или ЕС", се посочва в документа, с който са се сдобили в Ройтерс.
В ключов принцип на новия договор се превръща балансираността на бюджета на държавите. Този принцип ще се смята за изпълнен, ако годишният структурен дефицит на страната не надхвърля 0,5% от БВП. Страни с държавен дълг доста под 60% от БВП (каквато е България) ще могат да залагат по-висок дефицит без в проекта да са посочени конкретни цифри. За да влезе в сила, договорът трябва да бъде ратифициран от поне 9 държави от еврозоната.
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Държавите от ЕС, които не са част от еврозоната, могат също да се включат след одобрение на своите правителства. Според проекта за договор ориентировъчният срок за влизането му в сила е 2013 г. В понеделник френският президент Никола Саркози съобщи, че Франция и Германия ще настояват за подписването на финансовия договор преди март тази година.