Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Косово може да бъде признато на части

23 юли 2012, 12:31 часа • 6214 прочитания

Решение на проблема с Косово, който трови отношенията между Сърбия и ЕС, може да стане разделянето на бившата сръбска провинция. Ивица Дачич, който на 27 юли ще бъде утвърден за премиер на Сърбия, призова именно за подобно решение. По тази схема Белград ще получи северните райони на Косово, където компактно живеят от 40 000 до 50 000 сърби. Но властите в Прищина едва ли лесно ще се съгласят. В замяна те може да поискат населените с албанци области в Южна Сърбия.

„Етническата граница” на Косово минава по река Ибър, която дели град Митровица на две части – сръбска и албанска. Основната част от бившата провинция, където албанците са огромно мнозинство, изглежда, че Белград вече не разчита да си върне обратно. Даже президентът Томислав Николич, започнал своята кариера като радикален националист, недопускащ никакви отстъпки по косовския въпрос, наскоро заяви: „Никога няма да ме признаят за президент в Прищина, а сърбите в Косовска-Митровица никога няма да признаят властите в Прищина”. Неговият съюзник в управляващата коалиция и бъдещ премиер Ивица Дачич отиде още по-далече, като обяви: „Убеден съм, че най-доброто решение е Косово да се подели. Въпросът е дали тази идея ще бъде приета от албанците и от международната общност”.

Ивица Дачич разбира, че властите в Прищина няма да се съгласят на проста подялба – те може да поискат компенсации. Според западни дипломатически източници САЩ и ЕС са могли да се съгласят на отстъпване на северните райони в замяна на признаването на независимостта още преди пет-шест години – преди провъзгласяването на независимостта на провинцията. Сега това едва ли е възможно. За по-реалистичен се смята друг сценарий – обмен на територии. В този случая Северно Косово ще бъде разменено за част от Прешевската долина, която влиза в територията на Сърбия.

В трите южни сръбски общини – Прешево, Медведжа и Буяновац, живеят близо 60 000 албанци. След фактическото отделяне на Косово в тези райони се разгоря партизанска война. Срещу сръбската полиция действаше сепаратистката Армия за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац, състояща се основно от бивши членове на Армията за освобождение на Косово. Сблъсъците продължиха до май 2001 година.

За възможността за териториален обмен навремето говореха и косовски политици, например председателят на косовския парламент Якуп Красничи. Впрочем, в Прищина и в Белград виждат по различен начин условията на тази сделка. Албанците нямат нищо против да получат трите общини, населени с техни съотечественици, и граничещи с Косово. Белград би могъл относително лесно да се раздели единствено с Прешево, където албанците са 90% от населението. В Буяновац демографската ситуация е значително по-сложна – албанците са малко повече от половината (55%), а сърбите са 34%. В Медведжа две трети от жителите са сърби, а албанците са едва 26%. Освен това в този район има находища на злато, сребро, цинк и олово. Трудно може да си представим, че Белград ще се съгласи да отстъпи на албанците този район.

Не всичко е просто и със Северно Косово. Въпреки че мнозинството от населението са сърби, съществува голям албански анклав и за неговата съдба ще се наложи да се водят отделни преговори.

Много (ако не и всичко) ще зависи от позициите на западните страни. До момента САЩ и ЕС бяха против посегателства срещу териториалната цялост на Косово, опасявайки се от верижна реакция в други региони на бивша Югославия, преди всичко в Босна и Херцеговина. В същото време неопределената ситуация, в която се оказа самопровъзгласилата се държава, не може да продължава до безкрайност. До момента независимостта на Косово е призната от по-малко от половината от членовете на ООН – 91 от 193. Докато не бъде намерен компромис с Белград практически няма шанс за признаването на Прищина от Съвета за сигурност на ООН, където Русия има право на вето. А това означава, че бившата сръбска провинция ще си остане полудържава, въпреки поддръжката от страна на Запада и ислямския свят.

Коммерсант

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес