На 17 юни изкуството на това да се води политика на ръба в Гърция ще получи нов развой. Дори ако Нова демокрация успее да формира правителство, партията ще се опита да предоговори условията, поставени по-рано тази година от европейските страни за втория спасителен пакет за Гърция. Ако победител се окаже Сириза, лявата група, която иска да прекрати споразумението, то пазарите се опасяват, че това неизбежно ще доведе до излизане на сраната от еврозоната и ще има последици за всички останали в зоната на единната европейска валута. Но няма нищо автоматично за точното време и механизъм на гръцкото напускане.
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Ако лидерът на Сириза Алексис Ципрас едностранно се откаже от меморандума, както заплаши да направи, то това почти сигурно ще означава бързо напускане. Всички спасителни средства ще бъдат спрени. Ако Гърция обяви невъзможност да изпълнява плащанията по своя дълг, то Европейската централна банка (ЕЦБ) вече няма да е готова да разреши обезпечаването с ликвидност на разклатените гръцки банки. Ако Централната банка на Гърция не се съобрази с решението на ЕЦБ, то Гърция накрая може да бъде откъсната от разплащателната система на еврозоната, посочва икономистът от „Джей Пи Морган” Малкълм Бар. Гръцкото правителство ще трябва да върне драхмата, чиято стойност незабавно ще се срине спрямо еврото.
Но Ципрас ще трябва да формира коалиция и ще бъде спрян от своите партньори. Освен това той не води кампания за напускане на еврото, което остава популярно в Гърция. Ципрас разчита,че германският канцлер Ангела Меркел ще отстъпи, имайки предвид по-големите разходи в случай на гръцко напускане. Той смята, че тя не иска да бъде виждана като прогонилата Гърция от еврозоната, още повече, че според строгите законови основи, дадена страна не може да напусне нито да бъде принудена да напусне валутния съюз.
Дори ако Сириза победи, със сигурност първо ще има преговори. Докато те текат няма да има спасителни средства, които да запълнят гръцкия бюджет. Но Гърция все още ще се нуждае от финансиране, за да избегне фалит, тъй като трябва да обслужва и плащанията по своя дълг. Падежът на дълговите облигации към ЕЦБ е през август. Един от вариантите е европейците да могат да предоставят финансиране за тези плащания чрез доверителна сметка – отделна сметка в Националната банка на Гърция, открита в рамките на втората спасителна програма, за да се гарантира, че страната изпаща своите дългове. Подобен прецедент беше създаден през май след първите неопределени избори, когато бе направен транш от 4,2 милиарда евро, а повечето от средствата отидоха за погасяването на други задължения към ЕЦБ.
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.
Дори ако това пренасочване на европейските спасителни средства към ЕЦБ помогне на страната да избегне незабавния фалит, то новото гръцко правителство ще бъде изправено пред огромни трудности. Когато бе одобрен вторият спасителен пакет, Гърция изглеждаше близо до това да балансира своя бюджет. През март МВФ прогнозираше дефицит от едва 2 млрд. евро през 2012 година и излишък от 3,7 млрд. евро през 2013 година. Но тези прогнози бяха пометени от събитията. Опасявайки се от най-лошото, гърците бавят плащането на данъците, а правителството отлага плащанията за доставчиците.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)
Още: 133 участника от цялата страна бягаха в първото спортно състезание „Марица 5“ (СНИМКИ)
Някои икономисти смятат, че Гърция все пак ще избегне внезапното напускане на еврозоната. Правителството може да плати част от своите сметки, като издаде собствени неформални писмени признания за дълг на своите вътрешни кредитори. Тези книжа ще започнат да се разпространяват в замяна на евро. В резултат Гърция може да създаде собствена паралелна и обезценена валута, като все още остане във валутния съюз, смята Томас Майер, съветник на „Дойче банк”.
Нещо подобно се случи в Аржентина, когато страната се опитваше да запази устойчивата връзка между песото и долара, която се срина в началото на 2002 година. Банкрутиралите регионални правителства започнаха да плащат на своите работници с облигации собствено производство, като „патаконите”, издавани от провинция Буенос Айрес. Но тези отчаяни мерки бяха крайно непопулярни, тъй като „патаконите” незабавно се обезценяваха. Само след няколко месеца аржентинското правителство ограничи тегленията от банките, обяви фалит по дълга и сложи край на връзката с долара, с което позволи песото да девалвира.
Марио Блехер, който беше управител на Централната банка на Аржентина в разгара на кризата, казва, че прибягването до подобни книжа ще бъде по-лошо от създаването на нова валута, което той смята, че ще бъде катастрофално. Ще се създаде валутен хаос и инфлационно напрежение преди неизбежно да доведе до напускане.
Още: Посланикът на Украйна у нас: Има само една пречка за възстановяването на мира
Още: Прогноза за времето - 10 май 2025 г. (събота)
Всякакви преговори между Ципрас и кредиторите на Гърция при всички положения ще бъдат кратки. След изборите тегленето на капитали от гръцките банки може още повече да се увеличи, което ще направи страната още по-зависима от спешното финансиране на ЕЦБ. Ако условието за продължаване на помощта е изпълнение на условията на спасителното споразумение, то може би този, който ще отстъпи, ще бъде именно Ципрас. Ако не го направи, то след изборите Гърция може много бързо да напусне еврозоната.
Икономист