Оръжията: Един добър и един лош пример

14649
Оръжията: Един добър и един лош пример

Малка Швейцария и необятна Америка си приличат поне по едно: те са силно привързани към личните оръжия. Съответно либерални са и законите за ползването им. Традициите им в това отношение все пак са съвършено различни.

Ако все пак трябва да сравняваме двете страни, Америка е тази с по-либералното оръжейно законодателство. "В някои от нейните щати е разрешено човек да се разхожда със заредено оръжие, което е немислимо в Швейцария", казва президентът на Швейцарското дружество за либерално оръжейно право Вили Пфунд.

Подобно на САЩ, в Швейцария оръжията също са много разпространени. Няма официална статистика, но експертите предполагат, че всеки трети от 8-милионното население на страната притежава огнестрелно оръжие. След САЩ и Йемен Швейцария е третата в света държава по брой на оръжията на глава от населението. На практика всеки гражданин на страната може да си купи и да притежава оръжие и муниции за него. Това се дължи на особеностите на швейцарската армия, която е изградена на принципа на милициите - всеки военнослужещ има правото да задържи личното си оръжие и след края на службата си и да го съхранява у дома.

Китайците завземат Пирея

Китайците могат да помогнат на рухналата гръцка икономика - в това са убедени все повече гърци. При пристигането на първите китайски ф...

Това, че някой притежава оръжие, все още не означава, че обществото е пронизано от насилие. По-важно е дали хората отговорно боравят с него. През последните 30 години броят на смъртните случаи, причинени от употребата на оръжие в Швейцария, не отбелязва никакво увеличение. Става дума за по около 45-55 случая на година. Преди 2 години в Швейцария се проведе референдум, на който мнозинството от гражданите отхвърли искането за по-строго оръжейно законодателство.

Различен манталитет и възпитание

Макар Швейцария и САЩ да си приличат по широкото разпространение на лично оръжие, двете страни се различават много по броя на инцидентите с употребата му. Това се дължи на разликите в манталитета и културните традиции на двете страни. "По-важното е не дали човек лесно може да се сдобие с оръжие, а в каква среда расте той", казва директорът на криминологичния изследователски институт на германската провинция Долна Саксония Кристиян Пфайфер.

"Именно по този показател Швейцария много се отличава от САЩ", твърди експертът. Той дава пример с възпитанието на децата - в Швейцария още от малки те се научават на толерантност и взаимно доверие, детството им преминава в свободна от насилие среда. Швейцарците растат със съзнанието, че ако спазваш етичните норми, това ти се отплаща.

Църква в пазвата на държавата

Руската православна църква не критикува държавата. Тя е лоялен партньор и крепител на властта, на който може да се разчита. Така беше ...

Според актуално проучване в САЩ, повече от 200 000 деца редовно са принудени да понасят физически наказания и бой от учителя си. "Едва 15 процента от децата в училищна възраст в Америка растат в среда без насилие", казва Пфайфер. За сравнение - в Германия те са близо 67 %. Експертите са категорични, че една от основните причини за привързаността на американците към оръжията е чувството за безсилие, което са изпитвали редовно в детството си.

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com