Полша разгневи евреи и мюсюлмани

17 юли 2013, 09:30 часа • 22018 | прочитания

Ритуалното клане на животни без упойване е важен елемент от религиозните традиции на евреите и мюсюлманите. Полша всъщност искаше да го разреши, но пък се случи тъкмо обратното. А това предизвика огромно недоволство.

Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост

Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.

Забраната на клането на животни без упойване предизвика вълна от възмущение сред еврейската общност. Главният полски равин Михаел Шудрих нарече деня, в който бе взето парламентарното решение "най-лошия ден за еврейската общност в Полша за последните 30 години". Той дори заплаши, че ще подаде оставка, ако забраната остане в сила. Неговото изявление бе последвано от декларация на израелското министерство на външните работи, в която решението е определено като "открито посегателство срещу религиозните традиции на евреите".

Президентът на Световния еврейски конгрес Роналд Лаудер от своя страна каза, че е "изключително разочарован". От правозащитната Антиклеветническа лига /АКЛ/, която се бори срещу дискриминацията и оклеветяването на евреите, също разкритикуваха решението на полския парламент, определяйки го като удар срещу религиозните свободи и срещу бъдещето на евреите в Полша.

Вместо да изпише вежди, извади очи

Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право

Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“

Със законодателната си инициатива полското правителство всъщност искаше да разреши ритуалното клане на животни в кланиците, но така и не получи одобрението дори на собствените си депутати. "С решението си, мнозинството от полските народни представители на практика оставиха само три възможности на полските евреи: да не практикуват религията си, да се откажат от консумацията на месо или да не остават да живеят в Полша", се казваше в декларация, подписана от директора на Антиклеветническата лига Абрахам Фоксман.

Новият полски закон за защита на животните, който влезе в сила в началото на годината, въведе забрана за клането на животни без предварително упойване. Но Министерството на земеделието раздаде множество извънредни разрешителни за производството на месо "халал" и "кашер", предназначено за арабските и еврейските потребители. Това пък предизвика гнева на организациите за защита на животните, които сезираха Конституционния съд, а правителството се опита да регулира нещата с извънреден закон, който да разреши ритуалното клане - единствено за нуждите на мюсюлманската и еврейската общности.

Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!

Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото

Традиции, чужди на полската култура?

Роналд Лаудер, чиято организация от години се ангажира с поддръжката на еврейските общности в Полша и другите централноевропейски страни, недоумява как е възможно депутати от Сейма да определят ритуалното клане на животни като "чуждо за полската култура". Той нарече решението "удар в лицето на евреите и мюсюлманите". Един депутат от национално-консервативната полска опозиционна партия "Право и справедливост" нарече реакцията на еврейските организации "истерична". Полският Сейм нямало да се поддава на външен натиск, заяви още Томаш Пореба. "Парламентарното решение се дължи на най-различни причини, но антисемитизмът не е сред тях", подчерта Роберт Бидрон от лявото "Движение на Паликот".

Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)

Икономическият министър Януш Пехочински се опасява, че след влизането в сила на забраната фирмите от месопреработвателната промишленост ще поискат обезщетения. По данни от бранша към 30 процента от полския износ на телешко месо е от ритуално заклани животни. Страните-вносителки са най-вече Израел, Турция и арабските страни. Смята се, че Полша изнася ритуално месо за около 200 милиона евро годишно.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес