В Русия влиза в сила нов закон срещу корупцията, който предвижда установяването на контрол върху разходите на държавните служители.
Русия заема една от водещите позиции в света по корупция на държавния апарат редом с такива страни като Хондурас и Коморските острови, предаде БНР.
Според новия закон, чиновниците и техните семейства ще бъдат задължени от началото на 2013 г. да декларират не само своето имущество, но и ще трябва да посочват откъде идват съответните средства, с които са го придобили. Ако тези източници не отговарят на получените доходи, специален орган ще направи проверка и може да се обърне към прокуратурата.
При доказано престъпление, чиновникът е застрашен от административно наказание, а незаконно придобитото имущество може да бъде конфискувано в полза на държавата.
На задължително деклариране подлежат недвижимите имоти, транспортните средства, ценните книжа и акциите.
Анкета от последната седмица сочи, че едва 6% от руснаците смятат, че президентът Владимир Путин ще успее да намали нивото на корупцията в страната през своя шестгодишен мандат. Мнозинството от 35% са убедени, че Путин ще се опита да се бори с това повсеместно явление, но едва ли ще успее да постигне съществен резултат, тъй като не вярват, че корупцията в Русия може да бъде изкоренена.
Редактор: Десислава Ушатова