Гигантска корупционна схема, която е стартирала в Бразилия, се превърна в голям международен скандал, тъй като в нея се оказват включени поне още 12 държави.
Още: Тръмп: САЩ вече изпращат ракети "Пейтриът" на Украйна (ВИДЕО)
Още: Тръмп не бърза да преговаря с Иран
Според прокуратурата базираната в Бразилия компания Odebrecht, една от най-големите строителни компании в региона, е организирала схемата за подкупване на бразилския петролен гигант Petrobras в замяна на получаване на надути като цени договори.
От Odebrecht също така систематично са подкупвали политици, най-вече в Бразилия, но и в други страни, и дори били създали отдел, който да се занимава с подкупите и да следи за резултатите от тях. Odebrecht е платила 788 млн. долара подкупи в 12 страни и се споразумя с Министерството на правосъдието на САЩ да плати глоба от 3,5 млрд. долара - световен рекорд в случаите с корупция в чужбина.
Владимир Арас, прокурорът, отговарящ в международен план за бразилския скандал, пред АФП, че бразилските власти са разследвали най-малко 10 чуждестранни компании. Той каза това след среща на прокурорите от Латинска Америка.
Още: САЩ смъмриха Израел за убит американец на Западния бряг
Още: НАТО заплаши Бразилия, Китай и Индия с тежки вторични санкции
Строителната компания е ангажирана с големи инфраструктурни проекти по целия свят. Голяма част от разследванията за корупционната дейност на Odebrecht ще обхване Африка и Латинска Америка. "Неуместните взаимодействия между държавния сектор и частния сектор не са проблем само в Бразилия", добави Арас. "Корупцията е навсякъде."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ със стряскаща тенденция: Влиянието на никотиновите паучове върху здравето на децата
Панама поиска от Интерпол да издаде искане за международно издирване на двама сина на бившия президент Рикардо Мартинели поради твърденията, че те приемали подкупи от строителния гигант. Перуански съдия издаде вътрешна и международна заповед за арест на бившия президент Алехандро Толедо по обвинения, че той е взел подкуп от 20 млн. долара.
През януари в Перу имаше масови протести срещу дейността на бразилската компания, което принуди правителството да се откаже от плановете за управляван от Odebrect платен път северно от Лима. Правителството също така се отказа от реализирането на проект за газопровод на стойност 7 млрд. долара, от чието трасе е реализирана едва една трета.