САЩ със стряскаща тенденция: Влиянието на никотиновите паучове върху здравето на децата

15 юли 2025, 15:47 часа 629 прочитания

Броят на малките деца в САЩ, за които се съобщава, че са се отровили, като са приемали никотинови пакетчета, е нараснал между 2020 и 2023 г., според неотдавнашно разследване на педиатрите от детската болница Nationwide в САЩ относно отравянето с никотин. Пакетчетата, известни още като "бял снус", обикновено съдържат никотин на прах с добавени подсладители и аромати. Предназначени са да се поставят между устните и венците, така че наркотикът да се освобождава постепенно в кръвния поток на потребителя.

Снимка: iStock

Центровете за отравяния в САЩ започнаха да проследяват поглъщането на никотинови торбички като специфичен източник на отравяне едва през 2020 г. И все пак през следващите три години броят на регистрираните случаи на деца на възраст под 6 години, които са яли никотинови торбички, се е увеличил със 763%.

Още: Достъпност и промоции: Какъв процент от учениците пушат

Това огромно нарастване е особено тревожно, като се има предвид, че вероятността белият снус да доведе до сериозни медицински последици е 1,5 пъти по-голяма, а вероятността да се стигне до хоспитализация - два пъти по-голяма, отколкото при поглъщането на други никотинови продукти като дъвки или течен никотин за електронни изпарители, известни като електронни течности.

В България никотиновите паучове, макар законът да забранява продажбата им на лица под 18-годишна възраст, са свободно достъпни онлайн.

Сериозна и нарастваща опасност

"Никотиновите торбички са сериозна и нарастваща опасност от поглъщане на токсини от малки деца", казва медицинският директор на Центъра за отравяния в Централно Охайо Хана Хейс, която е работила по проучването. "Бързото нарастване на броя и сравнителната тежест на поглъщанията на никотинови торбички е напомняне за предизвикателствата пред общественото здраве, свързани с променящия се пазар на никотинови продукти. Ето защо трябва да продължим постоянното наблюдение и да увеличим усилията си за предотвратяване на поглъщането на никотин сред малките деца."

Снимка: iStock

Проучването обхваща 134 663 случая на какъвто и да е вид поглъщане на никотин сред малки деца, докладвани на центровете за отравяния в САЩ между 2010 и 2023 г. Повечето от тези поглъщания са се случили у дома сред деца на възраст под 2 години. То разкрива и сериозните рискове, които електронните течности представляват за малките деца, като делът на сериозните медицински последици е подобен на този при никотиновите пликчета. В проучването се описва трагичната смърт на две малки момчета - на 12 и 17 месеца, които в отделни случаи са починали след поглъщане на никотинови течности, предназначени за употреба в изпарители.

Още: Oпасно забавление: Деца се дрогират с никотинови торбички

За щастие, проучването разкрива също, че след въвеждането на законодателството през 2015 г. процентът на поглъщане на никотин сред малките деца като цяло е намалял. "Тази рязка промяна в тенденцията на честотата на поглъщане на течен никотин съвпада с приемането на щатско и федерално законодателство, включително Закона за предотвратяване на отравянията с никотин при деца от 2015 г., който изисква опаковки на течния никотин, устойчиви за деца", казва педиатърът Гари Смит от детската болница Nationwide за "Science Alert". 

"Това показва, че законодателството може да има значение. Въпреки това подобрение обаче процентът на поглъщане на течен никотин остава по-висок от този на всеки друг никотинов продукт, което ясно показва, че има възможности за по-нататъшно подобрение."

Как да предпазим децата

Снимка: iStock

Изследователите съветват хората, които живеят или прекарват време с деца, да съхраняват всички никотинови продукти в заключен контейнер или поне далеч от погледа и достъпа им. Те също така препоръчват да ги използват извън погледа на децата, особено ако изглеждат като лакомства, каквито често са цветните изпарители, контейнерите с ментови кутии и никотиновите дъвки. "Характеристиките на тези продукти, като размер, външен вид, мирис, вкус и опаковка, могат да увеличат тяхната привлекателност и вероятността да бъдат погълнати от малко дете", пишат авторите. "Възможностите за избор на аромати са се увеличили и много орални никотинови продукти наподобяват обичайни хранителни продукти, което позволява лесното им объркване с храна или бонбони от малки деца." 

Смит предполага, че по-строгите ограничения върху ароматите, марките и опаковките биха могли да направят никотиновите продукти по-малко привлекателни за децата. "Забраната на ароматите във всички никотинови продукти помага за намаляване на непреднамереното поглъщане от малки деца, както и за обезкуражаване на употребата сред тийнейджърите", казва той. 

Изследването е публикувано в изданието "Pediatrics".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес