Съдът на САЩ даде зелена светлина на Тръмп да закрие Министерството на образованието

15 юли 2025, 06:15 часа 865 прочитания

Върховният съд на САЩ даде възможност на администрацията на президента Доналд Тръмп да възобнови разпускането на Министерството на образованието, част от опита му да намали ролята на федералното правителство в образованието в полза на по-голям контрол от страна на щатите, съобщава "Ройтерс" и БТА. Като последна победа на Тръмп във Върховния съд, съдиите отмениха заповед на федерален съдия, която възстанови на работа близо 1400 служители, засегнати от масови съкращения в министерството, и блокира администрацията да прехвърли ключови функции на други федерални агенции. Съдебно оспорване продължава в по-долните съдилища.

Още: Първо назначение на Тръмп: Жена застава начело на канцеларията в Белия дом

Кои бяха против?

Тримата либерални съдии изразиха несъгласие.

Още: Милиарди за нови ракети, нови Patriot: Зеленски е доволен след разговори с Тръмп и Рюте (ВИДЕО)

Група от 21 главни прокурори от Демократическата партия, училищни райони и синдикати, които стоят зад две съдебни оспорвания, предупредиха в съдебни документи, че усилията на Тръмп за закриване заплашват да нарушат способността на министерството да изпълнява основните си задължения.

"Ще продължим агресивно с всяка правна възможност, докато това дело продължава, за да гарантираме, че всички деца в тази страна имат достъп до общественото образование, което заслужават", каза Скай Периман, президент и главен изпълнителен директор на групата.

Създадено от Конгреса през 1979 г., Министерството на образованието, чиито основни роли включват администриране на колежански заеми, проследяване на постиженията на учениците и прилагане на гражданските права в училищата. То също така осигурява федерално финансиране за нуждаещи се райони и подпомага ученици с увреждания.

Федералният закон забранява на министерството да контролира училищните операции, включително учебните програми, обучението и персонала. Властта върху тези решения принадлежи на щатските и местните власти, които осигуряват повече от 85% от финансирането на държавните училища. Републиканските критици на министерството го представят като символ на бюрократично разхищение, подчертавайки необходимостта от по-малко федерално правителство в полза на по-голяма щатска власт.

Още: "Важното заявление" на Тръмп: Ако Русия не сключи сделка до 50 дни, ще направя това

Как се стигна дотук?

През март Тръмп се опита да изпълни предизборно обещание към консерваторите, като призова за закриването на министерството. "Ще върнем образованието, много просто, обратно в щатите, където му е мястото", каза Тръмп на 20 март, преди да подпише изпълнителна заповед за закриване на министерството до "максималната степен", разрешена от закона.

Тръмп заяви, че някои "основни потребности" ще бъдат запазени, включително грантовете Пел за студенти от семейства с ниски доходи и федерално финансиране за студенти в неравностойно положение и деца със специални нужди, въпреки че каза, че тези функции ще бъдат преразпределени към други агенции и министерства.

През март Тръмп разпореди министерството да прехвърли портфолиото си от студентски заеми от 1,6 трилиона долара на Администрацията за малък бизнес, а услугите си за специално образование - на Министерството на здравеопазването и социалните услуги.

Още: Удобен момент: Тръмп очаква по-изгодни предложения, за да не въведе по-големите мита

Въпреки че официалното премахване на министерството ще изисква акт на Конгреса, съкращението, обявено през март от министъра на образованието Линда Макмеън, имаше за цел да намали персонала на министерството до приблизително половината от размера, който беше, когато Тръмп встъпи в длъжност през януари.

Макмеън нарече действията на съда в понеделник "значителна победа за студентите и семействата". "Министерството на образованието на САЩ сега ще изпълни мандата си за възстановяване на високите постижения в американското образование", написа Макмеън в публикация в социалните медии.

В своето несъгласие съдия Соня Сотомайор написа, че действията на Върховния съд са дали на президента "правомощието да отменя закони, като уволнява всички, които са необходими за тяхното прилагане".

Още: Тръмп номинира Матю Уитакър за постоянен представител на САЩ в НАТО

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес