Разработването и приемането на Национална стратегия за развитието на българската култура е крайно належащо за планирането и управлението във всички области на културата. Този практически документ, който ще очертае проблемите в сферата и ще съдържа възможни решения, продължава да не е в дневния ред на политическите фигури.
Още: STAR WARS изложба, гейминг, звездни срещи с инфлуенсъри и актьори на Aniventure Comic Con 2025
След 1990 година общо 26 министри са заемали поста на министър на културата, но въпреки това, повече от 30 години по-късно, България все-още няма приета Национална стратегия за култура. Бездействието от страна на българските власти стана причина и за откриването на наказателна процедура срещу България от страна на Европейската комисия, поради това че директивите за авторските права и за радио- и телевизионните програми все още не са транспонирани в българското законодателство.
Творческите индустрии по добавена стойност са едни от най-устойчивите при икономическа криза сектори. Гарантирането на развитието на културата и зачитането на правата на авторите на творческо съдържание на всички нива- държавните институции, неправителствените организации, културните средища и частните лица, би допринесло за мигновен подем и стабилност на средата, като ключов елемент на икономиката и просперитета на гражданското общество. Повишаването на разбирането, че културата е гаранция за формиране на ценностната система на бъдещите поколения ще отключи потенциала ѝ и ще върне страната ни на картата на развитите демократични общества.
Алиансът за развитие на творческите сили (АРТС) е обединение на организациите МУЗИКАУТОР, ФИЛМАУТОР, АРТИСТАУТОР, АСОЦИАЦИЯТА НА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ФОТОГРАФИ и АСОЦИАЦИЯТА НА ФИЛМОВИТЕ ПРОДУЦЕНТИ, които управляват правата и се грижат за интересите на творците в сферата на музиката и аудиовизуалното изкуство. Във фокуса на АРТС са изсветляването на сектора, свързан със създаване и ползване на творческо съдържание, ясните правила и коректни взаимоотношения с различните видове ползватели на произведения на изкуството и справедливите авторски възнаграждения за творците.
Още: Топ 10 на най-скъпите картини в света