„На първо място бих искала да поздравя г-жа Киселова за принципната позиция и за това, че припозна позицията, която нашият лидер – Бойко Борисов, още в съботния ден зае, защото това е единствената законосъобразна, конституционносъобразна, законосъобразна и отговорна позиция.“ Това каза заместник-председателят на парламента от ГЕРБ Рая Назарян в предаването „Лице в лице” по bTV за предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум за еврото. Днес Народното събрание отговори на президента - като отказа да разгледа предложението му.
Рая Назарян определи мотивите на Радев като неискрени. „Само преди два месеца е заявявал коренно различна позиция, а именно, че подобно предложение би било противоконституционно. Това налага нестабилността на неговото искане“, обясни тя.
Още: Радев обвини Киселова и мнозинството в нарушение на Конституцията
„Текстовете на Конституцията са изключително ясни и недвусмислени. Там е записано, че всички договори, които са ратифицирани от Република България са част от вътрешното право и имат предимство пред вътрешното законодателство, в случай, че му противоречат. В случая с Конституцията е уредено, че Законът за референдумите урежда тази материя. В нея е посочено, че по ратифицирани договори не може да се провежда референдум. Единствената възможност е да бъде проведен преди датата на ратификацията, тоест преди 11 май 2005 г“., уточни Назарян.
Мотивите на Киселова
В мотивите си Киселова отбелязва, че предложението няма да бъде разпределено, тъй като не е в съответствие с Конституцията на България, Договора за функционирането на Европейския съюз, Договора за присъединяване на България към Европейския съюз, Акта относно условията за присъединяване на България и Румъния и промените в Учредителните договори и Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Тя допълва, че аргументите на Радев не са съобразени с решението на Конституционния съд от миналата година, който поряза сходно искане на "Възраждане".
С този си ход председателят на парламента би осуетила възможността на президента да пита повторно Конституционния съд, тъй като няма правен акт, който да се обжалва и обсъжда.
Още: Депутатите няма да гласуват предложението на Радев за референдум за еврото
Обръщаме внимание, че на фона на целия казус с референдума, който спроед експерти би попречил на България да влезе в еврозоната, се появи и неофициална информация, че финансовият министър Теменужка Петкова е получила предупреждение от Брюксел, че евентуално забавяне може да доведе до блокиране на процедурата по въвеждане на еврото в България.
Действията на правителството
Междувременно министър-председателят Росен Желязков обяви в парламента, че днес заедно с управителя на БНБ са подписали позиция в подкрепа на въвеждане на еврото на Република България от 1 януари 2026 година, която потвърждава всички предприети действия както от изпълнителната власт, така и от БНБ.
Още: "Противоконституционно": ГЕРБ иска от Киселова да върне на президента искането за референдум (ВИДЕО)
"Тази позиция е отворена и всеки един народен представител може да сложи своя подпис за нейната тежест пред европейските институции", заяви Желязков. ОЩЕ: Референдумът вече е зад гърба ни: Желязков е измислил как да докажем пред Европа волята си за еврозоната (ВИДЕО)