Един от най-добрите шпиони на Китай е дезертирал в САЩ и вероятно е предал на разузнавателните агенции информация, подкрепяща теорията, че коронавирусът е изпуснат от лаборатория. Това пише британският вестник Таймс, цитиран от Монитор.
Още: 25 дни: Аятолахът го няма! Израел е скрил успешни ирански ракетни удари по израелски военни обекти
Още: Заради Газа: ЕС готви санкции срещу Израел
Говори се, че 57-годишният Дон Джингвей, заместник-министър на държавната сигурност в Пекин, е пристигнал в САЩ с дъщеря си през февруари, след като първо е отлетял за Хонконг. Ако това бъде потвърдено, той ще бъде най-високопоставеният китайски служител, който някога е преминал на страната на САЩ.
Името на Дон рядко се появява в англоезичните китайски медии. Вчера обаче той беше споменат от South China Morning Post, базирания в Хонконг вестник, където той нарежда на китайските разузнавателни служби да "засилят усилията си за издирване на чуждестранни агенти и собствени служители, които са в сговор с "антикитайски “сили“. Съобщава се, че коментарите са направени на конференция за шпионажа в петък. Уебсайтът на вестника предостави своя доклад на Централната комисия за политически и правни въпроси, която контролира всички правоприлагащи органи, но не пусна негова снимка на конференцията и не каза къде се е състояла тя.
Въпреки че историята не разглежда слуховете за дезертирането му, в информацията се казва, че "22-годишен студент по журналистика, идентифициран само с фамилията си Тиан, е обвинен в предоставяне на информация на неназована западна държава, за да "очерни Китай“. Някои наблюдатели видяха това като едва прикрит опит да се оборят слуховете за дезертирането на Дон.
Още: БРИКС срещу Г-7: Пукнатините в алтернативния нов световен ред
Още: "Хамас" предаде положителен отговор на най-новото предложение за спиране на огъня в Газа
Дон е служител в кариерата с дългогодишен опит в китайското министерство на сигурността. Акаунтите в социалните медии на антикомунистически активисти кипят от спекулации за него. Хан Лианчао, продемократичен активист, който дезертира през 1989 г. след събитията на площад Тянанмън, твърди, че Дон е бил обсъждан по време на преговорите между САЩ и Китай в Аляска през март. Китайският външен министър Ван И е поискал Дон да бъде екстрадиран, но това е било отхвърлено от американския държавен секретар Антъни Блинкен. Висш служител на администрацията вчера обаче отрече да е имало подобна дискусия в Аляска.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой да е новият господар на Близкия изток? Задава се конфликт между съюзници на САЩ
Още: "Каква ирония": Китай помага за руските дронове, но се опари от тях (СНИМКИ)