Заплахи пред Азербайджан след скандала с Русия: По кои болни точки ще удари Кремъл

02 юли 2025, 16:10 часа 1730 прочитания

Политическите наблюдатели са заети да анализират пред какви заплахи е изправен Азербайджан след сериозния разрив в отношенията с Русия, настъпил през последните дни. И като че ли се оказва, че Москва все още разполага с достатъчно лостове за влияние. Това обобщава рускоезичният телеграм канал "Неудаща".

На първо място Русия има възможност да удари по доходите, които получава азербайджанската диаспора в Руската федерация, които са от съществено значение за азербайджанската икономика - засиленият натиск върху големия бизнес ще бъде доста болезнен удар за Баку, макар и не фатален, пише каналът.

Вторият момент е свързан с възможността Москва да наложи санкции на азербайджанските селскостопански продукти. За Азербайджан ще бъде изключително трудно бързо да намери пазар за своята продукция, ако руският пазар бъде затворен. Макар че от друга страна, разсъждава каналът, може би това не е съвсем така, защото тук пък съществува вариант азерайджанските домати да се изнасят за Русия "под турски флаг" като се преекспортират през Турция.

Още: Азербайджан закрива рускоезичните училища? Съобщения в медиите разбуниха духовете

"Следващият болен въпрос е петролът: Баку е важен доставчик за ЕС", продължава анализът. И тук се обръща внимание на един интересен момент - Баку действително изнася свой петрол, но и купува руски Urals, който понякога представя като азербайджански, твърди каналът. "През 2024 г. Азербайджан закупи 1,5 милиона тона суров петрол от Русия, като премията на Azeri Light спрямо Brent в Южна Европа беше 3,6 долара за барел, докато изчислената отстъпка на Urals на подобна база би била около 10 долара за барел."

Всъщност "Баку планираше приблизително същата схема за доставки и на газ за Европа - да изнася собственото си производство в ЕС, като към него добавя и руски газ, а своето вътрешно потребление да покрива с руски доставки, от които Европа се отказа". Както отбелязва каналът, тази схема изглеждаше много обещаваща, но попречи това, че Азербайджан не съумя да развие и ускори собственото си производство.

Още: "Войната" Баку-Москва: Руски офицер признава, че му е наредено да свали азербайджанския самолет?

Още един лост за натиск от страна на Русия може да стане спирането на закупуването на азербайджански полипропилен от предприятието SOCAR Polymer. Този пропилен първоначално бе ориентиран за турския пазар, но Турция спря да го купува през 2024 г. и тогава Русия остана единственият му купувач като дори увеличи внасяните количества.

Освен изброените дотук лостове за шантаж на Русия има и други. Азербайджанският едър бизнес поддържа много неформални и непублични връзки с представители на руския елит и изобщо на всички клонове на руската власт, които е трудно да бъдат блокирани или елиминирани - тоест, това е сериозен начин за оказване на натиск.

С други думи изводът на канала е: "Както виждаме, Москва има достатъчно лостове за влияние върху Баку. И дали не е време да се възползва от тях, скъпи читатели?"

Още: Тази игра може да се играе от двама: Баку пусна ВИДЕО с унижение на арестуваните руснаци

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес