Журналистът и блогър Ралица Стоянова представя дебютния си роман „У-хромозома“, с който спечели трето място в литературното риалити „Ръкописът“ на БНТ.
Още: Българите обичат тези думи на Хемингуей, но се оказва, че не са негови
Още: За първи път: Романите за Торквемада на Бенито Перес Галдос излизат на български
„У-хромозома“ е история за белезите, които оставят любимите хора. Една болест – Синдромът на извънземното, преплита съдбите на героите — Сия, Мартин, Калин и Калоян, и дава нов поглед върху обичането, изоставянето, брака, семейството и майчинството. Как да спасим някого, за когото храната е излишно задължение? Как да го накараме да остане, ако е неспособен да се привърже? Какво дава смисъл на свят, преситен от общуване и гладен за споделяне?
Писателят, драматург и ментор в „Ръкописът“ Георги Тенев за „У-хромозома“:
Тя докладва за живота като военен кореспондент. Като безпристрастен журналист. В репортажите от фронта на живота описва и своите собствени рани. Чета и интересът ми расте. Докъде ще стигне тази книга? Времето и събитията, очевидно, надхвърлят реалността на конкретния живот, но зад всяка дума подозираме нещо преживяно или сканирано от света такъв, какъвто е. Случайни или съдбоносни връзки. Увлечение или любов – как да отгатнеш? Съпружество – между пълното доверие и неизбежната вътрешна самота. И най-сетне – детето. Книгата е инкубатор на един живот, проследен под микроскоп. В тази литературна генетика има какво да научим за себе си.
Още: Oт паник атаките до писането на бестселъри: Деси Дюлгерян в Студио Actualno (ВИДЕО)
Още: "Годината на слона" - исторически роман, притча в стила на 1001 нощ
Това е дебютен роман и му личи. Привлича, както напролет те привличат първите плодове – свежи, засищат жаждата за нов вкус и цвят след белотата на зимата. Никакви излишни маниери, имитация и разкрасявания. Няма изфабрикувани драми, има реалност. Едно момиче говори. Една жена разказва. Житейският опит се трупа, но не може да попречи на катастрофата. Живот и съдба са различни работи, казва ни „Игрек хромозома“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Радослав Бимбалов и Георги Господинов сред номинираните за награда "13 века България"
Заповядайте на парти-премиерата в София – 31 май, 19 часа, бар KICK’s (ул. “Шишман” 22)! (https://www.facebook.com/events/241290229683940/). Събитието ще разчупи клишето за литературна премиера и ще заложи на алтернативен подход. Музикалната селекция е поверена на любимите градски герои Vajarov & Paci и Ирина Денева, които ще ви накарат да се разтанцувате по никое време в сряда.
Още в деня на излизането му, 18 май, романът беше представен в родния град на авторката Благоевград. Приятели и читателите се запознаха с „У-хромозома“ в рамките на инициативата Нощ в библиотеката, организирана от читалище „Никола Вапцаров“.
„Ръкописът“ е първото риалити за литература у нас. В рамките на три месеца Ралица Стоянова успя да се справи с множество литературни задачи, изправяйки се срещу 72-ма конкуренти, и да спечели трето място.
Още: Творчеството на Анна Хyанг
Още: Крие ли се сродната ни душа в "Неидеалните половинки"?
За авторката:
Ралица Стоянова е завършила средното си образование в Езикова гимназия „Акад. Л. Стоянов“ в Благоевград. Има бакалавърска степен по журналистика от Софийския университет „Св. Св. Климент Охридски“. В продължение на няколко години работи като репортер и редактор в онлайн медии. През 2012 г. печели наградата „Млад журналист“ на Информационното бюро на Европейския парламент в България. През 2014 г. посещава курс по творческо писане, организиран от издателство „Сиела“, с лектори Ваня Щерева, Калин Терзийски, Емил Андреев и Радослав Парушев, като два нейни разказа са издадени в сборник с най-добрите текстове от курса. Има публикации и в онлайн изданията Public Republic и LiterNet. През 2016 г. беше част от кампанията Stay True Story, в която писатели и блогъри създаваха разкази по чужди истории. В момента се занимава с дигитален маркетинг пише на свободна практика за медии. Част е от сценарния екип на българската видео игра Project Elea.