"Всичко, което е далеч от морето, е провинция" - този цитат е един от най-любимите на българите и редовно го виждаме под въхновяващи картинки и снимки, особено лятно време, когато хората споделят кадри от романтичните морски брегове. Оказва се обаче, че посочваният автор на тази вдъхновяща фраза не е Ърнест Хемингуей, макар че всеки от нас си мисли, че именно той я е изрекъл.
И действително, в България от много години тази фраза се използва в различен контекст, а дори през 2003 и 2009 г. мисълта за морето и провинцията се появи на билбордове и като лозунг в предизборните кампании на конкретни политически сили в Бургас и Варна, като думите отново са приписани на Ърнест Хемингуей, пише БТА.
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Снимка: Getty Images
Този "цитат" се среща и на български език, и на английски, но след внимателна проверка се оказва, че може би великият писател не е автор на тази толкова популярна фраза. От БТА посочват три основни причини, поради които може да се смята, че Хемингуей няма нищо общо с думите "Всичко, което е далеч от морето, е провинция".
Лексикална причина
Според справка с двутомния англо-български речник, издание на БАН под редакцията на проф. Марко Минков, английската дума "province" има значение на "провинция" в смисъла на район извън столицата, но само ако е в множествено число, и то включена в израза "in the provinces". В останалите случаи "province" напълно други неща.
Културологична причина
Ърнест Хемингуей и Гари Купър, снимка: Getty Images
Ефектът на фразата "Всичко, което е далече от морето, е провинция" се дължи на противопоставянето "столица – провинция" - ситуация, която в България е много добре позната. При нея регионите се възприемат като второстепенни, маловажни и културно изостанали спрямо основния град на държавата - София срещу "останалите".
Още: Мъжете в литературата, които трябва да прочетeм задължително
Но съществува ли подобно силно противопоставяне и в другите страни. БТА пише, че в САЩ такова противопоставяне не съществува по простата причина, че столицата Вашингтон е малък за мащабите на страната град и е с чисто административни функции. В Америка противопоставянето "културен – изостанал" е по линията Среден Запад – метрополиси (Ню Йорк, Лос Анджелис), там интелектуалният елит е в контрапункт на т.нар. "реднеци" от централните, предимно фермерски региони на страната.
Снимка: Getty Images
Да не забравяме, че Ърнест Хемингуей е именно американец, така чедва ли би прибегнал точно до думата "провинция", за да изтъкне някакво преимущество на морските региони спрямо останалите в дадена страна.
Още: Публикуваха неизвестен разказ на Хемингуей
У нас, а и на много места в Източна Европа "битката" "столица-провинция" е по-силно изразена, като това важи и за България. Причината, пише БТА, е, че в бившия соцлагер силовата индустриализация даде превес на градското население и особено на столицата като икономически, културен и духовен център на държавата.
А и фактът, че този цитат се появява най-вече в български интернет страници би трябвало да ни говори ясно, че може би авторът е с доста по-различно име от това на Хемингуей.
Фактологични причини
Ърнест Хемингуей е написал 10 романа, около 80 разказа, четири документални книги и няколко сборника с публицистика и писма, от които са извадени и са известни много популярни цитати. Благодарение на платформи като "Гутенберг" и сайтове за електронни книги произведенията му са достъпни онлайн на английски език. Вече съществуват и специални програми за търсене, както и приложения с изкуствен интелект, които са съвсем кратко време могат да преминат през целия обем произведения на писателя.
Още: Ърнест Хемингуей е бил "таен съветски шпионин"?
Ърнест Хемингуей и Мери Уелш Хемингуей, снимка: Getty Images
Е, според такава проверка, цитатът "Всичко, което е далече от морето, е провинция", не съществува в творбите на Хемингуей. Не се открива и в негови лични документи, писма, интервюта, снимки, албуми и всякакви лични вещи, предадени от вдовицата му Мери Уелш Хемингуей на библиотеката "Джон Ф. Кенеди".
И какво излиза - Ърнест Хемингуей не е автор на този цитат, който и това лято със сигурност ще краси различни снимки, публикации в интерент и "умни" слова в социалните мрежи. Въпросната фраза обаче отдавна живее свой собствен живот и фактът, че авторството ѝ е спорно няма да промени любовта на българите към нея.