С навлизането на все по-модерни перални машини, прането става по-лесна задача. Но се оказва, че това изобщо не ни предпазва от грешки, които водят до увреждане на любимите дрехи.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
Няма нищо по-тъжно в домакинската работа от дрехите, съсипани в прането. Любима бяла тениска, която е станала неравномерно розова след пране в смесен цикъл, или кашмирен пуловер, който се е смалил до размер, който ще стои по-добре на вашия мопс, могат да развалят настроението ви за дълго време.
Експерти разказаха какви грешки често допускаме при пране и как да ги избегнем. Да видим какво правим грешно.
1. Забравяме да почистим джобовете преди пране
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
Оставените в джобовете малки предмети лесно попадат в барабана на пералнята ни. При високи скорости на въртене тези предмети могат да повредят тъканта. Винаги проверявайте джобовете за неща, които не искате да перете, като монети, банкноти, кърпички, слушалки и ключове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
На колко градуса се пере бялото пране, за да бъде искрящо и свежо?
2. Не гледате етикета
Според експерта, хората често не проверяват етикетите на дрехите си и просто предполагат, че е необходим един и същ цикъл за пране на всички дрехи. Много хора винаги настройват машините си на 40°C или 60°C, което може да бъде вредно за някои видове дрехи.
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
Всеки тип материал изисква различна скорост и температура на пране. Например, вълната и коприната се перат най-добре при 30°C на деликатен цикъл и не трябва да се сушат в сушилня.
3. Не разгъвате дрехите
Често хората не си правят труда да разгънат чорапи или чорапогащници, навити на топка, да изправят плика за завивка, да закопчаят закопчалките. Но предметите, пъхнати или заплетени в други дрехи, могат да причинят неравномерно изпиране.
Експертите препоръчват внимателно да изправите и дори да закопчаете всички копчета, ципове и закопчалки на дрехите си, за да сте сигурни, че други материали няма да се повредят или хванат при прането.
Също така бъдете много внимателни с велкрото, не перете неща с велкро с тънък трикотаж или, например, спортно облекло. Велкрото може да се закачи за тъканта и да я съсипе.
5 съвета как да направите чаршафите си меки след пране
4. Не обръщате дрехите наопаки
Експерт по пране предложи да перете дънковия плат с обърнатата страна, за да предотвратите прекалено бързото му избеляване. Освен това, ще помогне за предпазване на повърхностите на други дрехи от повреда от абразия при пране и ще удължи живота на по-старите и състарени, по-деликатни дънкови дрехи. Също така е добре да обърнете нещата с графични щампи, апликации и декор от кристали или пайети наопаки.
5. Какво не може да се пере
Според специалиста, в прането има две категории неща, които никога не трябва да се перат в пералня при никакви обстоятелства, те включват:
- връзки;
- копринени неща.
Тези вещи е най-добре да бъдат занесени на химическо чистене.