Излезе от печат атласът "Македония в европейската етническа картография"

16 май 2025, 15:00 часа • 2877 | прочитания

Дългоочакваният атлас "Македония в европейската етническа картография" (Средата на XIX в. - края на Първата световна война 1918 г.) е съвместно издание на ТАНГРА ИК и Златоструй И.Д. и вече официално е факт. Това уникално научно и библиографско издание съдържа над 80 карти, които представят периода от средата на XIX в. до края на Първата световна война (1918 г.). Периодът е кратък, но е изпълнен с много въстания, войни и мирни договори и успешни или по-скоро провалили се опити за етничеко пречистване.

Значителна част от картите в този атлас представят европейските земи на юг от Дунав – до Егейско (най-вече) или Средиземно море. И все пак вниманието е насочено предимно към Македония, тъй като именно характерът на нейното население е най-ожесточено оспорван през периода. Съставител и автор на изданието е акад. Иван Илчев, а атласът е богато илюстрирано, луксозно издание с текстове на английски и български език, събрано в 220 страници. Рецензенти са акад. Г. Марков и проф. Даниел Вачков.

Атласът "Македония в европейската етническа картография" вече е наличен в сайта на онлайн книжарница "Тангра".

Още: "Ягуарът Бруно": Първа книжка от мащабната българска поредица за животните на планетата (СНИМКИ)

За атласа и картите в него

В уводните думи в атласа, написани от акад. Илчев, се казва: "Първите карти, които опитват да набележат местоживелищата на реалните народи на полуострова, а не на техните въображаеми антични предци, отдавна отминали в небитието, се появяват някъде към средата на XIX в. Отначало броят им е сравнително малък, но с Кримската война, Руско-турската война от 1877 – 1878 г., договорите от Сан Стефано и Берлин, Сръбско-българската война и националноосвободителните борби в Македония и накрая през месеците на Балканските войни (1912 – 1913), когато погледът на Европа е вперен към събитията на полуострова, броят им непрестанно се увеличава. Тези събития, така различни по своя характер от иначе относително мирната през тези десетилетия Западна Европа, привличат вниманието на пътешественици, дипломати, авантюристи, шпиони, понякога и на журналисти, и натрупаните сведения дават възможност на професионалните картографи да представят върху чертаните от тях карти една по-реалистична картина...

Още: Творчеството на Анна Хyанг

Огромният дял от картите е дело на картографи, родени и получили професионалната си подготовка извън Балканите. За да има равновесие, включихме и карти, подготвени от балкански картографи, които изразяват техните вродени предразсъдъци. За съжаление не открихме етнически карти от този период, подготвени от картографи от Албания или Северна Македония, които да представят техните гледни точки...

И едно извинение към тези, които са очаквали категоричен и ясен отговор на въпросите, които са ги вълнували. В историята рядко има категорични и ясни отговори и още по-рядко отговори, които не са повлияни поне в известна степен от стремежите и натиска на обществото.

По-голямата част от включените карти изобразяват европейските земи на юг от Дунав до Егейско (най-вече) или Средиземно море. Въпреки това вниманието ни е насочено предимно към Македония, тъй като именно характерът на нейното население е най-ожесточено оспорван през периода."

Още: Невробиолози създадоха най-подробния атлас на мозъка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес