Откакто Галилео Галилей ги наблюдава за първи път през телескопа си в началото на 17 век, слънчевите петна са очаровали учените. Тези тъмни петна по повърхността на Слънцето могат да се запазят в продължение на дни или дори месеци, но досега изследователите не можеха да обяснят напълно защо остават стабилни за толкова дълги периоди. Проучване, публикувано в Astronomy & Astrophysics, най-накрая реши тази вековна загадка. Международен екип от учени, ръководен от изследователи от Германския институт по слънчева физика, разработи революционно нов метод за анализ на стабилността на слънчевите петна, който разкрива деликатния баланс, поддържащ тези слънчеви характеристики непокътнати.
Повече за слънчевите петна
Слънчевите петна са региони, където магнитното поле на Слънцето е силно, сравнимо с магнитното поле в болничен ЯМР апарат, но покриващо площ, по-голяма от самата Земя.
Още: Изумително: НАСА разкри най-близките снимки на Слънцето, правени някога (ВИДЕО)
Тези концентрации на магнитно поле изглеждат като тъмни петна, защото са по-студени от заобикалящата ги слънчева повърхност, но в действителност слънчево петно на разстояние от Слънцето, но изолирано от останалата част от диска, би светело по-ярко от пълната Луна!
Броят на слънчевите петна следва 11-годишен цикъл, като достига максимална активност, когато има най-голяма вероятност да възникнат слънчеви бури. По време на тези периоди нестабилните магнитни конфигурации в близост до слънчевите петна могат да предизвикат експлозивни събития, наречени изхвърляне на коронарна маса и слънчеви изригвания.
Тези космически метеорологични явления могат да нарушат спътниковите комуникации, а в екстремни случаи да предизвикат сривове в енергийната мрежа на Земята.
Отдавна се предполага, че слънчевите петна остават стабилни поради равновесието между налягането на газа и магнитните сили. Доказването на това равновесие обаче е било предизвикателство поради атмосферните смущения, които пречат на наземните наблюдения на магнитното поле на Слънцето.
Още: Орбитата на Земята около Слънцето не е това, което си мислите
Новото проучване
Изследователският екип направи решаващ пробив, като усъвършенства техника, първоначално разработена в германския Институт за изследване на слънчевата система „Макс Планк“.
Използвайки тази усъвършенствана техника, изследователите анализираха поляризираната светлина, излъчвана от Слънцето, за да измерят магнитните сили в слънчевите петна с безпрецедентна точност. Техните измервания вече постигат резултати със сателитно качество от наземни телескопи на част от цената.
Анализът разкри, че магнитните сили в слънчевите петна са напълно балансирани от силите на налягането, като поддържат строго равновесие. Това деликатно равновесие обяснява защо слънчевите петна могат да оцелеят толкова дълго време върху турбулентната повърхност на Слънцето.
Това откритие има значителни практически приложения. Като разберат точните механизми, които поддържат стабилността на слънчевите петна, учените може да са в състояние да предвидят кога тези слънчеви характеристики стават нестабилни и е по-вероятно да предизвикат опасни космически метеорологични явления.
По-доброто прогнозиране на слънчевите бури може да помогне за защитата на сателитите, електрическите мрежи и астронавтите от вредна радиация. Тъй като нашето общество става все по-зависимо от сателитните технологии и електронната инфраструктура, това изследване предоставя важни идеи за предпазване на съвременния живот от слънчеви заплахи.
То представлява също така голяма стъпка напред в областта на слънчевата физика, като съчетава напреднали наземни наблюдения със сложни техники за анализ, за да разреши една от най-старите загадки на астрономията.