Йонизирана вода е вода с алкална или киселинна реакция, която се получава в процеса на електролиза. За извършване на електролизата на водата е необходимо специално устройство, наречено воден йонизатор. Електролизата е електрохимичен процес, който възниква когато електрически ток протича между катода и анода на йонизатор.
Още: 9 неподозирани ползи за здравето от консумацията на нар
Още: Хормон на щастието – храни, с които ще си го набавите
По време на процеса около катода се натрупват положителни йони на алкални метали и се получава алкална вода, с отчетливо преобладаване на хидроксидни йони, които му придават антиоксидантни свойства. Хлорните, серните и фосфорните йони са концентрирани в анодния резервоар. Йоните протичат по време на процеса на електролиза през пропускливата мембрана, която разделя резервоарите. В анодния резервоар се получава йонизирана кисела вода, в която преобладават водородните йони. Киселинната вода, подобно на свободните радикали има оксидиращ ефект, но може да се окаже ефективна за подпомагане на лечението на някои заболявания.
Използването на кисела йонизирана вода
Йонизираната вода има редица предимства и се препоръчва като помощно средство за хидратация и за външна грижа за кожата. Струва си да се има предвид, че йонизирана вода се препоръчва почти винаги за външна употреба. Тя е чудесна за лечение на микоза и други инфекции на кожата или ноктите.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 21 май /валутен калкулатор/
Лечение на изгаряния и наранявания
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Специалистите най-после казаха истината за бирата и ежедневната ѝ консумация
Още: НЕ правете тази грешка: Как е правилно да перете маратонките, за да не ги съсипете
Установено е, че тази вода е ефективна при лечението на изгаряния. Това е така, защото има pH подобно на това на раната и има охлаждащ и успокояващ ефект. Освен това киселинната йонизирана вода може да се използва за компреси, успокояващи синини и други наранявания, като например ухапвания от насекоми. Охлаждащите, намаляващи подуването и антибактериалните свойства правят киселинната вода от йонизатора отлично средство за лечение на възпаления и подпомагане на лечението на спортни травми.
Йонизираната вода в козметиката
Да, използва се широко и в козметиката. Тонизира и почиства кожата като същевременно не я изсушава, което носи страхотни резултати при лечението на предразположена към акне кожа. Водата с ниско pH също е добра за изплакване на кожата на лицето и изплакване на устата и гърлото, например при лечение на ангина. Нежно неутрализира бактериите и не дразни лигавиците.
Още: Стихотворение на деня, 21 май, от Валери Петров
Още: Тенденции при банските тази година: цветове, модели и стилове за всеки
Колко дълго можете да съхранявате тази вода?
Струва си да се помни, че киселинната вода запазва свойствата си много по-дълго от алкалната и може да се съхранява до няколко месеца. Повечето домакински машини за йонизирана вода ви позволяват да избирате между производството на повече алкална или кисела вода. Благодарение на това е възможно предварително да се подготви запас от йонизирана вода.
Намаляване на подкиселяването на организма
Именно подкиселяването е една от най-големите заплахи, която постепенно влошава състоянието на тялото ни. Консумираме редовно преработена храна, кафе, подсладените и газирани напитки, алкохол и никотин... Всички те нарушават киселинно-алкалния баланс на организма и предизвикват т.нар. Оксидативен стрес. Струва си да добавим, че естественото pHна повечето телесни течности и органи в човешкото тяло е алкално и нарушаването му чрез подкиселяване причинява много болестни симптоми и влошаване на естествените защитни функции и самопочистване на организма.
Поддържането на правилен киселинно-алкален баланс е от решаващо значение за правилното функциониране на храносмилателната и мускулната система. Благодарение на пиенето на йонизирана вода, значително се ускорява отстраняването на млечната киселина, отделена след интензивно физическо натоварване. Подобно е и с всички останали киселини и токсини, съхранявани в тялото.