Колосалната разлика между заплатите на футболните съдии във Висшата лига и Първа лига

21 май 2025, 07:00 часа • 1249 | прочитания

"Парите в спорта" е спортна рубрика на Actualno.com, в която обръщаме внимание на финансовата страна в света на спорта.

Да бъдеш съдия е трудна задача. Не са много професиите в света, при които има вероятност човек да бъде подложен на критики от десетки хиляди хора. Ако не успее да изпълни невъзможния стандарт за съвършенство, може да очаква, че на следващия ден ще попадне в заглавията на вестниците. Да не говорим за обидите в социалните мрежи от страна на фенове и специалисти през следващите дни, които ще анализират къде е допуснал грешка.

Съдийският живот под светлината на прожекторите и обстрела на обидите

И така, при всички обиди и натиск, които съпътстват съдийството на най-високо ниво, защо някои избират този професионален път? Какви са ползите? Е, една от положителните страни е, че в замяна получават доста добро заплащане. Играчите, които правят всичко възможно, за да заблудят длъжностните лица, печелят значително повече, но фигурите по средата не са финансово пренебрегнати.

Съдия рефер жълт картон

Колко печели един съдия във Висшата лига?

Преди в Англия да бъде създаден първият в света професионален ръководен орган за съдиите, почти всяко длъжностно лице от Висшата лига работеше на непълно работно време. PGMOL (Professional Game Match Officials Limited) стартира през 2001 г., повишавайки стандартите на чиновничеството и гарантирайки на всеки съдия основна заплата от 35 000 паунда. Промяната е трансформираща за тази професия, а през следващите две десетилетия икономическото възнаграждение се е увеличило повече от два пъти. Това разкри един от елитните арбитри на Острова, обяснявайки, че средната заплата на съдия в най-високото ниво на Англия, включително бонусите и хонорарите за мачове, е между 170 000 и 180 000 паунда.

Съдиите от Висшата лига получават основна заплата, която е в зависимост от опита и стажа, и варира от 72 000 до 148 000 паунда. Освен това на длъжностните лица се изплащат премии за постигнати резултати и хонорари за мачове. От Athletic разкриха, че сумата, която получават на мач, е приблизително 1 116 паунда, а видеоасистентите по 837 паунда. Всичко това означава, че най-опитните рефери, като Антъни Тейлър и Майкъл Оливър, печелят около 250 000 паунда годишно, докато най-младите получават около 125 000 паунда. За контекст, средната годишна заплата в Обединеното кралство през 2024 г. е 34 963 паунда.

Майкъл Оливър

Английските арбитри не са най-високоплатените

Английската Висша лига гордо се слави като най-добрата лига в световния футбол, но нейните служители не са най-добре платените на континента. Всички съдии в Ла Лига получават основна годишна заплата от 124 256 паунда, което е с почти 50 000 паунда повече от минималната сума, изплащана на всеки друг свирещ на континента. Това, разбира се, си има и своите минуси.

Въпреки че получават добро възнаграждение, испанските длъжностни лица са подложени на почти ненадминат обществен контрол. Клубният канал на Реал Мадрид многократно е бил критикуван за видеоклипове, целящи да дискредитират съдии, които са взели спорни решения срещу "кралете". Цялата съдийска общност в Испания беше поставена под въпрос, след като през 2023 г. Барселона беше обвинена в корупция след серия от предполагаеми плащания към бившия заместник-председател на съдийската комисия.

Обратно към родната реалност

И докато говорим за космическите суми, които прибират арбитрите в Испания, е време да се върнем по родните терени. Според раздел VI на финансовия правилник на Българския футболен съюз един главен съдия в Първа лига получава 1 300 лева на мач в сравнение с 2 590 лв. (1 116 паунда) на Острова. Двамата му помощници по 950 лв., а дежурният делегат 500. Четвъртият арбитър получава 350 лева. Отговрниците за ВАР системата печелят по 650 лева на мач, АВАР - 325, а съдийският наблюдател е 500. Така сумата за един мач от родния елит е 5 525 лева.

Георги Кабаков

В редовния сезон на Първа лига и плейофите се играят общо 292 мача, което означава, че 1 613 300 лева се отделят за арбитрите за всеки сезон на шампионата. Към това се прибавят и трите плейофа (за евротурнирите и двата за оставане) и така общата сума става 1 629 875 лева. За сравнение, във Висшата лига се играят по 380 мача на сезон. Ако приемем, че за всеки друбой се изплащат хонорари на главния съдия (1 116 паинда), двамата помощници (по 850), четвъртия съдия (около 850) и отговарящите за ВАР (по 837), то общата съм за една среща би била приблизително 4 500 паунда или 10 442 лева. Това води до обща сума от около 1 710 000 паунда за всички мачове през сезона или 3 968 000 лв.

И както в другите страни, но у нас в пъти повече, най-редовно се случва съдиите да са най-коментираните фигури след някой мач, след като са се отличили с някое скандално решение или чутовна издънка...

Автор: Дария Александрова

ОЩЕ от "Парите в спорта": Българката, която се превърна в кошмар за Винъс Уилямс и се добра до главозамайващ чек за над 500 000 лева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Дария Александрова
Дария Александрова Отговорен редактор
Новините днес