До края на седмицата се очаква държавният глава Румен Радев да сезира, както обяви, Конституционния съд за това, че председателят на парламента Наталия Киселова отказа да допусне предложението за референдум за еврото.
Припомняме, че Киселова не допусна предложението на Радев, като се позова на Конституцията, Договора за присъединяване на България към ЕС и Договора за функциониране на ЕС. Тя заяви, че искането на държавния глава не е съобразено със закона.
Източник: БГНЕС
Според нея намеренията на президента да сезира Конституционния съд по отношение на нейното разпореждане няма да ни забавят по пътя към еврозоната.
По-рано, преди да замине на официална визита в Япония, държавният глава беше категоричен: "Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията и закона. Той минава през урните. Затова ще продължа своите усилия българите да бъдат питани на референдум. Ще сезирам и Конституционния съд за безпрецедентното нарушение на законността от Народното събрание в лицето на неговия председател”.
Източник: БГНЕС
Според експерти действията на Киселова са дискусионни - доколкото няма акт на Народното събрание, който да отхвърля предложението за всенародно допитване.
ОЩЕ: Конституцията не го е предвидила: Петър Славов обясни за референдума на Радев
Други конституционалисти обаче смятат, че има различни варианти президентът да оспори решението на парламентарния председател да откаже допускане на референдума.
Юристи са на мнение, че се създава предимно политическо напрежение с юридически способи. И още - експерти допълват, че актът на председателя на парламента не подлежи на обжалване.
Конституцията изрично уточнява, че може актове на Народното събрание да бъдат оспорвани в съда, но актът на Киселова, не е акт на парламента, а се отчита като разпореждане, което е вътрешно-организационен акт по своята философия.
Междувременно управителят на Българската народна банка Димитър Радев заяви, че страната ни е напълно готова за еврозоната.
“Напълно сме готови – говоря от името на БНБ, но може да се каже същото и за правителството. Всички условия България да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 година са налице”.
Според гуверньора сезирането на Конституционния съд от президента заради референдума за еврото няма да се отрази на бъдещия конвергентен доклад, който България очаква в началото на месец юни.