По принцип през целия си живот трябва да се грижим добре за организма си и да го поддържаме здрав, но след определена възраст това е задължително – да речем след 40-те. Нужно е да си изградим добри хранителни навици и да спортуваме често, за да живеем по-дълго и качествено. Нека видим чрез кои навици можем да избегнем редица здравословни проблеми и да се радваме дълго на деца и внуци:
Още: Стихотворение на деня, 12 май, от Пейо Яворов
Още: Как веднага да разпознаем качественото краве масло от фалшивото?
Подобрете метаболизма си
Възрастта е сред виновниците за забавения метаболизъм. За да го поддържаме нормален е задължително да се храним често и по малко, с по-големи количества протеини в менюто.
Пълнозърнести вместо рафинирани храни
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/
Пълнозърнестите храни са богати на витамин В, магнезий, калий и фибри – изключително важни вещества за организма ни, особено на тази възраст. Те предпазват и от заболявания като диабет, затлъстяване, сърдечни проблеми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 11 май, от Димчо Дебелянов
Още: Защо бурканите стават бомбаш? Какво трябва да знае всяка домакиня?
Повече ядки
Ядките също съдържат редица полезни хранителни вещества, антиоксиданти, мазнини и имат ниско съдържание на въглехидрати. Полезни са за сърцето, предпазват ни от диабет и покачването нивата на лошия холестерол. Но все пак, трябва да споменем, че не бива да прекалявате с консумацията им.
Леща
Още: Защо никога не трябва да ползваме повторно пластмасовата бутилка?
Още: Неща, които никога да не изхвърляте в мивката
Лещата, както гореспоменатите продукти, също ни предпазва от сърдечни заболявания, диабет, затлъстяване, покачване на лошия холестерол и т.н. Тя е богата на фибри и фолиева киселина. Има превантивни свойства срещу рак, хронична астма, когнитивен упадък.
Полезни бактерии
Най-вероятно се сещате за какво иде реч – да, кисело мляко. И не само – кефир и камбоча също. Те съдържат голямо количество пробиотици, полезни за баланса на чревната флора. Особено от полза ще са на жените след 40, при които започват да се появяват симптомите на менопауза.
Мазна риба
Освен че е полезна за превенция от гореспоменатите заболявания, мазната риба е богата на омега-3 мастни киселини, помагащи ни със справянето при депресия, хиперактивност, шизофрения. Отново полезни за жените в менопауза, защото имат облекчаващо действие. Препоръчваме ви по-конкретно сьомга, сардини, херинга и езерна пъстърва. За тези, които не са почитатели на рибата, съществува рибено масло като хранителна добавка – възползвайте се.
Зелено кафе
Приемът на зелено кафе помага със забавянето на стареенето.
Вечеряйте по-рано
Препоръчваме ви да се храните в периода 08:00-19:00 ч., за да не рискувате да повишите теглото си, както и нивата на инсулин и холестерол, които трябва да следите стриктно.
Грижа за костите
Приемът на достатъчно количество калций е много важен, за да не започне тялото да си го „взема“ от костите. Може да си го набавите чрез храни като мазна риба, млечни продукти, боб и бадеми.
Добавете цвят
Приемайте повече „цветни“ плодове и зеленчуци като череши, цвекло, боровинки, зеле, които съдържат антиоксиданта антоцианин, подобряващ деменция и сърдечното състояние при жените.