Непрекъснато ни се напомня, че всеки ден трябва да консумираме минимум осем чаши вода, ако искаме да постигаме добро ниво на хидратация на тялото. Паралелно с това до нас достига новината, че пластмасовите бутилки могат да отключат сериозни здравословни проблеми и многократната им употреба никак не е безобидна.
Сигурни сме, че много от вас употребяват еднократни пластмасови бутилки за по-дълго време. Тоест, след като водното съдържание в тях свърши, те доливат нова вода.
Какви са заплахите и рисковете от многократната употреба?
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Оказва се обаче, че тези бутилки, които зареждаме многократно, съдържат изключително много микроби. Твърди се, че количеството им е съпоставимо с това, което можем да открием по седалката на тоалетната си.
Преди време са били направени лабораторни изследвания на бутилка за вода, използвана за многократна употреба в рамките на една седмица. Броят открити бактерии е бил ужасяващ.
Изследователите са стигнали до заключението, че около 60% от намерените микроби са в състояние да причинят болести като диария, отпадналост, повръщане и други неразположения.
Химикали в пластмасата – мит или реалност?
Още: За какво да внимаваме при покупката на бутилки за вода и кутии за храна за учениците?
Освен че пластмасовата бутилка не е хигиенична, в самия материал се съдържат и много вредни химикали, освобождаващи се в течността, тъй като при честа употреба тези химикали се разпадат. Оказва се, че именно те могат да въздействат неблагоприятно върху всяка система в тялото ни. Могат да повлияят както на хормоналния баланс, така и да отключат друг вид заболявания.
Защо да изберем стъкло или неръждаема стомана?
Нашият съвет е да не превръщате бутилките за еднократна употреба в такива за многократна. Вместо това инвестирайте във висококачествена бутилка за вода, която да носите със себе си и да почиствате редовно.
Още: Защо не трябва да пиете от бутилка, оставена в колата ви?
Винаги следете за цифрата 7 на дъното на пластмасовите шишета. Тя обозначава, че съдържат Бисфенол А (BPA). Ако миете бутилката с много гореща вода, може да допринесете за разтварянето на този химикал във водата.
Стъклените бутилки са най-доброто решение. Има какви ли не модели, дори и такива с вграден воден филтър, които могат да филтрират обикновената чешмяна вода.
Неръждаемата стомана е друга добра алтернатива. Може да си закупите и термос от неръждаема стомана, който пък е нечуплив и поддържа добра хигиена. С него ще запазите напитката си свежа за по-дълго време.
Най-важното от всичко е, че избирайки по-безопасна алтернатива на пластмасовите бутилки за еднократна употреба, ще помогнем на здравето си, като не му вредим с излишни микроби и химикали.
Още: Ученичка яде бой от продавачка, без да е откраднала… бутилка минерална вода