Пониженото ниво на река Дунав в последните седмици не оказва влияние на нормалната работа на АЕЦ "Козлодуй" и изпълнението на производствения график. Това съобщиха от пресцентъра на атомната електроцентрала. За надеждната експлоатация на блоковете в проекта на АЕЦ "Козлодуй” е включена собствена брегова помпена станция, оборудвана с 34 мощни помпи, които осигуряват необходимата вода за работа на атомната централа.
Помпите осигуряват вода и при ниско ниво
Съоръжението е проектирано да осигурява вода и при исторически най-ниското ниво на реката, като са отчетени данни от стогодишните проучвания на Дунав.
Още: Енергийният министър съобщи кога ще заработят 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй"
Водата от река Дунав се използва за кондензиране на парата в турбините, разположени в конвенционалната, неядрена част на атомната централа.
Регистрираното на 4 юли 2025 г. при централата ниво е 21,5 м. Макар и ниско, то е с 53 см по-високо от измерените 20,97 м в края на лятото на 2003 г., уточняват от АЕЦ "Козлодуй".
Най-високото достигано досега ниво пък е 30,20 м, отчетено на 23.04.2006 г., допълват от централата.
Още: Казахстан може да доставя уран за АЕЦ "Козлодуй"
Вчера швейцарската АЕЦ "Бецнау" пък спря работа заради екологични разпоредби, тъй като река Ааре вече бе много затоплена поради външните температури и в нея не може да се изхвърля допълнително количество топла вода.