Повечето от половината страни членки на Европейския съюз, включително България, изпратиха писмо на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, в което критикуват идеята ѝ за преразглеждане на регионалното финансиране в размер на почти 400 млрд. евро. Писмото е получено и цитирано от Politico, като брюкселското издание твърди, че то е подписано от България, Чехия, Гърция, Испания, Хърватия, Унгария, Италия, Литва, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Словакия.
Още: Урсула фон дер Лайен е изправена пред вот на недоверие, ето кога ще е гласуването
Предупреждение
В оставащите две седмици до представянето на следващия 7-годишен бюджет на Комисията на 16 юли правителствата на тези държави предупредиха Фон дер Лайен да не намалява средствата от кохезионните фондове на по-бедните региони.
В краткото предупреждение от една страница страните пишат, че "само отделен и стабилен бюджет и методология за разпределение на средствата по региони (...) ще осигурят дългосрочно единство, конкурентоспособност и сближаване в регионите на ЕС".
Ръководителят на бюджетното звено в Еврокомисията Пьотр Серафин и комисарят по въпросите на сближаването Рафаеле Фито също подкрепят запазването на силната роля на регионите в новия бюджет.
Още: Урсула фон дер Лайен ампутира Зелената сделка, за да я спаси
Откакто програмата на ЕС за регионално финансиране стартира през 70-те години на миналия век, по-голямата част от средствата се разпределят директно от Брюксел за по-бедните региони в ЕС. Нарастват обаче опасенията, че тази система ще бъде преразгледана и националните правителства, а не Европейската комисия, ще разпределят средствата сами.
Снимка: European Parliament
Критики
Няколко правителства, членове на Европейския парламент и лобистки групи се противопоставят категорично на плана на Комисията за обединяване на селскостопанските и регионалните фондове, които заедно съставляват около две трети от бюджета на ЕС (той е общо 1,2 трлн. евро), в един общ фонд за всяка страна.
Изпълнителният орган на ЕС защити новата система с аргумента, че тя ще доведе до по-голямо опростяване и по-добро използване на средствата на блока.
Още: За България и полагащото й се място: Фон дер Лайен ни поздрави за еврозоната
Критиците обаче се опасяват, че новата система ще разшири правомощията на националните правителства за сметка на регионите, които традиционно отговарят за местното финансиране.
"Имам лошото предчувствие, че иззад дима на опростяването и ефективността ще се появи "Голям и грозен законопроект" под формата на по-малък и по-слаб Европейски бюджет след 2027 г.", написа Ката Тюто, председател на Европейския комитет на регионите - орган на ЕС, който представлява местните власти. Тя прави препратка към "Големия и красив законопроект" на американския президент Доналд Тръмп, който мина и през двете камари на Конгреса и който цели да ореже данъците и да налее пари в антиимиграционните служби.
Още: И Камарата на представителите прие "Големия красив закон" на Тръмп
Тюто повтори опасенията, че сливането на фондовете е заобиколен начин за намаляване на разходите през задната врата.
Подписалите писмото също така заявиха пред Фон дер Лайен, че политиката на сближаване трябва да "отразява различните нива на развитие на регионите", предава Politico.
Още: Новите мита на Тръмп за ЕС: Телефонен разговор с Фон дер Лайен промени картината