Киев заложи на собствената си сила и бързо се превръща в "арсенал на свободния свят", но критичните уязвимости остават - това пише в нов анализ в The Telegraph.
През зимата на 2024 г., когато оръжейните доставки от Съединените щати бяха прекъснати, Украйна вече произвеждаше, търсеше и купуваше оръжия, както самостоятелно, така и с подкрепата на съюзници. Страната подготвяше резервен план за деня, в който жизненоважната американска военна помощ може да бъде прекъсната. Последните военни пакети от САЩ, подписани от Джо Байдън, ще свършат до лятото, така че тази перспектива не е далеч.
Мнозина считат, че споразумението за подземните ресурси, многократно отлагано, но най-накрая подписано от Киев и Вашингтон, ще проправи пътя за по-нататъшни доставки на оръжие. Това обаче не предполага никакви конкретни гаранции за сигурност или ясни ангажименти относно военна помощ от САЩ за Украйна.
Още: Зеленски се похвали с още снаряди и обяви важна новина за F-16
И макар администрацията на Тръмп да заяви пред Конгреса, че ще одобри износ на оръжие за Киев на стойност поне 50 милиона долара (37 милиона британски лири) - той ще е търговски т.е. не "грантове", Украйна и нейните европейски съюзници знаят, че американската помощ няма да трае вечно.
Микола Белесков, старши анализатор в Националния институт за стратегически изследвания в Киев, коментира следното: Мисля, че един момент често се пренебрегва, когато се обсъжда темата "изнудване с военна помощ" от САЩ. При всеки сценарий помощта в крайна сметка ще приключи: дори ако Украйна се съгласи с мирната рамка, която САЩ настояват. Тогава какъв е смисълът да се съгласяваме на подобна сделка, ако помощта така или иначе ще приключи?".
Ако доставките на американско оръжие не бъдат възстановени, Украйна ще се изправи пред сериозни проблеми. Колко сериозни са, засега можем само да гадаем. Това е сложно уравнение и Володимир Зеленски и неговите помощници го решават от 2023 г. След неуспешната лятна контраофанзива и руския пробив от Авдеевка до Покровск, Киев реши да разчита на себе си. Тогава той положи основите на своята стратегия за оцеляване. За разлика от западните си партньори, Украйна играе дългосрочна игра.
Още: Великобритания даде всичките си гаубици AS-90 на Украйна (ВИДЕО)
Поглед към войната на бъдещето
СНИМКА: Getty Images
"Бойното поле се променя на всеки шест месеца – това е, което отличава този военен конфликт от другите. Скоростта на въвеждане на иновации ни дава предимство пред врага", обяснява Олександър Ярмак, сержант от безпилотните войски на украинската армия.
Това е едновременно просто и сложно: същите фактори, които пречат на победата, пречат и на поражението. Американските оръдия и снаряди все още са жизненоважни, но вече не диктуват хода на боевете. Тяхното място до голяма степен е заето от дронове.
През последната година Украйна е произвела над 2 000 000 FPV дрона и хиляди други за поразяване на ценни цели, включително складове за боеприпаси и петролни съоръжения, на обхват до 1700 км. С новия си арсенал от FPV дронове Украйна създава зона на поражение с ширина 15 километра по фронтовата линия. Така се парализира руската логистика и забавя настъплението на противника. Това е една от причините, поради които от известно време щурмовите части на Владимир Путин са блокирани в Източна Украйна.
Това е поглед към войната на бъдещето. Нарастващата армия от роботи ще действа на сушата, в морето и във въздуха, извършвайки удари, поставяйки мини, евакуирайки ранените, доставяйки провизии и дори служейки като ретлансатори, за да се разшири обхватът на действие на други машини. Сега части като 13-та бригада на Националната гвардия на Украйна атакуват северната граница с Русия, използвайки само дронове.
Още: Вашингтон одобри сделка за F-16 за Украйна
Пари, пари, пари
In Kyiv, Ukraine unveiled its latest weaponry: strike drones and self-propelled artillery systems.
— WarTranslated (@wartranslated) May 6, 2025
Among the exhibits was the Ukrainian drone "Bulava," developed by the Ukrainian-Czech company UAC. This drone is equipped with a powerful 3.6 kg cumulative-thermobaric warhead. pic.twitter.com/i5FPKm9UZW
Втората голяма дилема на Киев е откъде да вземе средства за военните си усилия. През 2024 г. около 30% от отбранителното производство на Украйна е финансирано от Съединените щати, други 30% от Европа, а останалата част от самия Киев, каза Зеленски. За все по-непредсказуемите действия на Белия дом, Киев и неговите съюзници ще трябва да се подготвят.
Брюксел е дал приоритет на намирането и закупуването на пускови установки и ракети "Пейтриът" (Patriot), но администрацията на Тръмп спъва работата, заяви служител на ЕС пред The Telegraph. Френските и италианските ПВО системи биха могли да бъдат алтернатива, но те изискват по-сложни радари за защита на украинските градове и ключовата инфраструктура от руски атаки. Във всеки случай само противовъздушната отбрана няма да е достатъчна за постигане на победа.
За първи път от началото на военните действия Украйна се сблъсква със свръхфинансиране – когато има повече свободни пари, отколкото реални възможности за покупки на оръжие. Съюзническите сили се опитват да решат проблема, използвайки "датския модел" - директно финансиране на военнопромишления комплекс на Украйна, често на стартъпи и идеи, които са одобрени на ниво "чертожна дъска". Едно от последните съобщения дойде в началото на април, когато 850 милиона паунда от замразени руски активи бяха освободени в подкрепа на отбранителния сектор на Украйна. По-рентабилен, ефикасен и без посредници, моделът позволява на Киев да увеличи вътрешното производство с темп, който никой западен доставчик не може да постигне. И производствените успехи вече оказват пряко въздействие върху бойното поле.
Копенхаген финансира поне 18 от 154-те гаубици "Богдана", произведени миналата година. Според последните данни, оповестени от Зеленски, днес Киев произвежда 36 гаубици на месец. 85% от компонентите им вече се произвеждат в Украйна.
Третият стълб на стратегията на Украйна е привличането на чуждестранни отбранителни контрактори в страната и превръщането на бойното поле в инженерна работилница. Британската BAE Systems вече ремонтира бронирани машини и гаубици директно на място. Германската компания Rheinmetall, която произвежда повечето 155-милиметрови снаряди, също планира да открие нови производствени мощности в Украйна за обслужване на танкове Leopard и германски артилерийски системи.
Андрий Коропатва, изпълнителен директор на военната фирма Ancestor и разработчик на софтуер за рояци дронове, каза: "Ако не сте в Украйна, смятайте, че изобщо не съществувате". Сделки се подписват в Киев почти всяка седмица.
Изграждане на свободен световен арсенал
Тези стъпки обаче често остават незабелязани, засенчени от действията на Доналд Тръмп. Междувременно, това е последователна стратегия, която Украйна прилага от 2023 г. насам: да се превърне в "арсенал на свободния свят".
Въпреки това критичните уязвимости остават. Спирането на американската помощ би засегнало най-силно Украйна в две ключови области - обмен на разузнавателна информация и противовъздушна отбрана (ПВО). "Украйна няма адекватен заместител нито на едното, нито на другото. Европа няма да може напълно да запълни тази празнина, но може да поеме риск и да ни даде повече от резервите си", разсъждава Белесков.
Друга пречка е зависимостта на украинските въоръжени сили от оскъдни и скъпи боеприпаси с голям обсег. Киев бърза да разработи ново поколение ракети.
Джордж Барос, ръководител на отдела за Русия и геопространствено разузнаване към Института за изследване на войната, заяви пред The Telegraph: "Украинците са много добри в поразяването на цели в рамките на 30 км от фронтовата линия. Но за да унищожат арсенали, складове за гориво и укрепени командни и контролни центрове на руснаците, украинците наистина се нуждаят от американските HIMARS".
Разработването на експериментални технологии за справяне с тези недостатъци представлява четвъртият фронт на стратегията за оцеляване на Украйна. За тази цел акцентът е върху безпилотни прехващачи, усъвършенствани системи за насочване на артилерията, дронове с изкуствен интелект и дори морски бой при липса на пълноценен военноморски флот.
Трансформацията помага на Киев да задържи позициите си след 19 месеца руско настъпление. Но успехът на фронта не се измерва в километри, точно както победата. Затова е трудно да се предвиди колко дълго Украйна ще оцелее с остатъците от американска помощ.
Още: 59 танка "Ейбрамс" за Украйна от Австралия: САЩ мътят водата и пречат
Автор: Фермин Торано, за The Telegrraph
Превод: Ганчо Каменарски