България и Гърция подписаха петгодишно споразумение за водата

07 май 2025, 18:02 часа • 1650 | прочитания

България и Гърция подписаха петгодишно споразумение за водата, предаде гръцкото издание Kathimerini, позовавайки се на информация на българското външно министерство и Reuters. Това се случи след месеци преговори между двете съседни държави. Припомняме, че споразумението от българска страна беше одобрено от Министерски съвет миналата сряда. Новината предизвика облекчение сред гръцките фермери, разтревожени за реколтата си, пише още гръцкото издание. 

Съгласно съвместна декларация, подписана от външните министри на двете съседни страни на 2 май, България ще изпусне вода от река Арда, изтичаща от нейните планини, в 20 000 хектара от равнината Еврос в Северна Гърция.

Сумата ще се определя ежегодно след оценка на собствените нужди на България, казаха за Reuters от българското външно министерство.

„Двете страни подчертават важността на водните ресурси... както и необходимостта от защита на тези ресурси с оглед на рисковете, породени от изменението на климата“, казаха от министерството, без да предоставят повече подробности.

Гръцките фермери се надяваха на по-дългосрочна сделка, но приветстваха новото споразумение. „В последния момент имаше решение“, каза Димитрис Дракудис, ръководител на местна фермерска асоциация. „Бяхме притеснени, тъй като сезонът за напояване започна“, каза той и добави, че фермерите все още чакат повече подробности за условията на сделката. ОЩЕ: България и Гърция се разбраха как да използват водите на река Арда

Предисторията

Припомняме, че в началото на февруари българският министър на околната среда Манол Генов обясни пред комисията за безводието, че България предоставяла вода на съседите си от язовирната каскада "Арда" по силата на 60-годишно репатрационно споразумение, подписано през 1964 година.

След като това споразумение е изтекло се е сключило ново през миналата година между НЕК и съответния гръцки субект. В замяна на водата те са ни връщали тока, който не сме произвели, но то също е изтекло. 

Българският министър увери, че новото споразумение няма да е безплатно, но уточни, че водещи в него ще са външно министерство, тъй като става въпрос за дипломатически и търговски взаимоотношения. 

Междувременно безизходицата около сделката разтревожи фермерите в северния гръцки регион Еврос, които организираха блокади на трактори през януари, настоявайки за решение. Той се оказа противоречив в България, където опозиционните партии обвиниха правителството, че раздава ценен ресурс безплатно, припомня на свой ред Kathimerini.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес