В студиото на Студио Actualno Кристиян Шкварек, председател на фондация "Консервативно общество", коментира темата за новата образователна концепция за въвеждане на предмет по добродетели и религия в българските училища. Повод за разговора бе обявената от министъра на образованието Красимир Вълчев програма, която предвижда по желание да се изучава етика и религия като алтернатива на досегашната философия.
Шкварек определи разделението в обществото по темата като "изкуствено създадено". По думите му, причината за напрежението е поредица от "лъжи", разпространявани основно от либералните среди.
"Лъжа номер едно - някой вкарва църквата или свещениците в училище... Никой никога не е предлагал никакви свещеници да влизат и да образоват деца. Втората лъжа е, че нещо е задължително или нещо се променя задължително. В момента в училище има а часове по философия, философия и етика се наричат. Ако един човек иска децата му да продължи да учат този предмет, за него нищо не се променя. Променя се за хората, които искат децата им да учат религия", казва той. Още: Красимир Вълчев каза кога въвеждат “Добродетели и религия“
Анализаторът подчерта, че предложението не е задължително, а единствено разширява избора на родителите. "Ако не искате децата ви учат религия, оставяте ги на философия и етика, както до момента... Единствената промяна с въвеждането на този предмет е, че на едни хора в България им се дава опцията, дава им се свободата да си запишат децата на религия."
"Ограничаване на свободи"
Шкварек бе категоричен, че настоящият протест срещу въвеждането на религиозно обучение не защитава свобода, а напротив: "Те казват: "Не искаме вие да имате опцията вашите деца да учат религия." Тоест техният протест е за ограничаване на свободи, за ограничаване на правата на други хора."
По въпроса кой ще преподава предмета, Шкварек уточни: "Единственото предложение от самото начало е било само и единствено български учители и служители на МОН да преподават този предмет. Никакви свещеници, никакви монаси."Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини
Той отхвърли и твърденията за възможна "путинска пропаганда", като припомни: "Ако ще се вкара такава пропаганда, нали тези учители и в момента преподават на децата ви."
Като човек, който е изучавал конфесионална религия в полското училище в София, Шкварек сподели личната си оценка: "На първо място ти разяснява изключително ясно и точно какво е това нещо Европа, какво е европейската цивилизация... Няма бръмка от европейската цивилизация през последните 1500 години, която да не е директно и фундаментално свързана с християнството."
На въпрос дали изучаването на религия би решило социални проблеми като насилието сред младежите, той бе скептичен: "Не мисля, че те ще възприемат въобще тези момчета тази религия... Много по-важно от това да ги вкараме в училище да учат религия е просто да се върне бащинската фигура в българското общество." Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Шкварек даде пример с проучвания от САЩ за връзката между насилието сред младите и отсъствието на бащата. "Разпадът на семейството е фундаменталната причина за тези групички по улиците, а не липсата на религията."
Още от анализа на Шкварек можете да видите във видеото.