Лидерите на ЕС ще подновят икономическите санкции срещу Русия, когато се срещнат за среща на върха тази седмица, заяви германският външен министър Хайко Маас.
Още: Медведев "прати" генералния секретар на НАТО в затвор в Сибир
Още: Русия си крие демографските данни: За да не се знае колко измират в Украйна
Той заяви, че не вижда причина за облекчаване на мерките, наложени на Москва заради нейната роля в конфликта в източна Украйна. Санкциите са насочени към цели сектори на руската икономика, включително нейните ценни петролни и газови отрасли, предаве AFP, цитирана от БГНЕС.
Европейските мерки бяха предприети за първи път, след като полет MH17 на малайзийските авиолинии беше свален над източна Украйна през 2014 г., при което загинаха 298 души. Оттогава лидерите на ЕС ги подновяват на всеки шест месеца.
Франция е домакин на многоочаквана четиристранна среща на върха с Русия, Украйна и Германия днес с надеждата да се постигне напредък за мира в Украйна.
Още: Г-н президент, Влад Путин ще продължи да ви обижда, ако покажете слабост: Апел към Тръмп
Още: Германският канцлер: Русия вече ни атакува. ГУР: Кремъл праща войници в Армения (ВИДЕО)
Френският президент Еманюел Макрон настоява за размразяване на отношенията между Европа и Русия, но Маас заяви, че е рано за облекчаване на санкциите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руски милиардер остава в ареста в Армения с обвинение в опит за завземане на властта
"Ще продължим онова, което сме смятали за правилно досега - да разширим санкциите, защото причините, довели до санкциите, продължават да съществуват", заяви Маас на среща на външните министри на ЕС в Брюксел.
"В момента за мен няма причина да променя нещо в санкционната политика на Европейския съюз спрямо Русия."
Срещата в Париж на Макрон, руския лидер Владимир Путин, германския канцлер Ангела Меркел и украинския президент Владимир Зеленски е първата среща на върха на т. нар. „Нормандски формат“ от три години.
Той се стреми да приложи споразумения, подписани в Минск през 2015 г., които призовават за изтегляне на тежкото въоръжение, възстановяване на контрола на Киев, по-широка автономия за Донецк и Луганск и провеждане на местни избори.
Хиляди бяха убити, след като проруските милиции в Източна Украйна започнаха борба за независимост през 2014 г., като започнаха конфликт, задълбочил отчуждението на Русия и Запада.
За да бъдат премахнати или облекчени санкциите, ЕС настоява споразуменията от Минск да бъдат приложени.