Естония е прегърнала дигиталния живот

10 октомври 2014, 12:32 часа • 41079 | прочитания

Центърът на Талин е чаровно старинен - със загладени от времето павета по улиците и средновековни сгради на почти всеки ъгъл. Хората в този град обаче живеят в дигиталния свят и с ентусиазъм използват държавните и частни интернет услуги, ставайки пример за общество, което функционира предимно онлайн.

Още: Арабски поглед: Ще приключи ли все някога войната в Украйна?

Още: Великобритания представи дрон, който заглушава радари на вражески самолети (ВИДЕО)

Естонците, които използват лични карти с микрочип, имат достъп до около 4000 услуги, сред които банкиране, регистриране на фирма и дори лицензи за риболов. Те преглеждат медицинските си досиета и поръчват предписаните им лекарства чрез смартфоните си. 98 процента от тях подават данъчната си декларация в интернет в рамките на минути, а около една трета от гласоподавателите дават вота си онлайн.

Докато Европа и САЩ дебатират върху ролята на технологиите във всекидневния живот, Естония ги е възприела като факт от живота, отхвърляйки настрана опасенията за поверителността на личните данни - гореща тема навсякъде другаде. През последните 23 години балтийската държава се е променила от член на Съветския съюз в една от най-свързаните държави, използвайки технологии, разработени предимно в собствените й граници. Останалата част от света и по-специално Европа, забелязва това. Бившият премиер на страната вероятно ще бъде новият вицепрезидент на Европейската комисия, отговарящ за дигиталното бъдеще на Стария континент.

В голяма степен решението на Естония да се дигитализира е подтикнато от един основен факт – тя не е имала друг избор. Когато Желязаната завеса пада, Естония има малко финансови ресурси и малко население, за да развие икономиката си. Местните политически лидери бързо осъзнават, че не биха могли да предоставят услуги по „западен“ образец и да сведат правителствените разходи до възможния минимум без новите технологии, сред които интернет.

Още: Джордже Симион или Никушор Дан: Румъния решава кой ще е следващият президент на балотаж

Още: Приключи деветдневният траур във Ватикана

На 15-годишна възраст естонците получават лична карта с микрочип, която съдържа личната им информация и им дава достъп до правителствени и комерсиални услуги. За да се защити информацията, всяка карта има уникален код, който трябва да се въведе преди използване на дигиталните услуги. Цифровите кодове по-трудно могат да се разбият, отколкото подписите и други форми на онлайн защита, казват експерти. Естония разчита на поддържана от правителството технологична инфраструктура, наречена X-Road, която свързва обществената и частната бази данни. Личната информация на гражданите се пази на отделни сървъри за стените на правителствени агенции, но системата позволява обмен на данни между държавата и бизнеса, когато гражданинът е даде съгласие.

New York Times

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес