Германия: Рекорден брой престъпления, извършени от десни екстремисти

04 май 2021, 15:15 часа 1730 прочитания

През 2020 г. броят на престъпленията, извършени от десни екстремисти в Германия, е скочил до най-високото си ниво, предаде БГНЕС.

Още: С два указа Путин призна смъртта на зам.-командващия руските военноморски сили в Украйна

Още: Хаос на руските летища след украински атаки с дронове (ВИДЕА)

Миналата година полицията регистрира 23 604 престъпления от крайно десен характер, скок от над пет процента в сравнение с предходната година и най-високото число от началото на воденето на тази статистика през 2001 г.

"Десният екстремизъм остава най-голямата заплаха за страната ни", заяви вътрешният министър Хорст Зеехофер, докато представяше данните на пресконференция във вторник.

Той добави, че дясното насилие е оставило „кървава следа" през Германия през последните години, споменавайки смъртоносни крайнодесни престъпления като убийството на пробежанския политик Валтер Любек през 2019 г. и расистката атака през 2020 г. в Ханау, при която загинаха девет души.

Още: Нова руска тактика за Покровск и тревожна статистика на НАТО. Бивш шеф на ЦРУ съветва Тръмп как да играе с Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Градски оазис в жегите: В Сена вече може да се плува

Числото за 2020 г. с малко надхвърля предишния връх от 23 555, регистриран в разгара на бежанската криза през 2016 г., докато общият брой на политически мотивирани престъпления също достигна нов рекорден рекорд от 44 692.

Отбелязвайки, че е имало и рязко нарастване на броя на престъпленията от левите екстремисти, Зеехофер каза, че числата показват "брутализация на нашето общество".

"Те са обезпокоителни, преди всичко, защото показват, че тенденцията от последните години продължава", каза той.

Броят на политически мотивираните престъпления е "критерий за настроението в обществото" и особено за една година, в която "пандемията е довела до допълнителна поляризация", добави той.

Още: Г-н президент, Влад Путин ще продължи да ви обижда, ако покажете слабост: Апел към Тръмп

Още: Германският канцлер: Русия вече ни атакува. ГУР: Кремъл праща войници в Армения (ВИДЕО)

Германската полиция регистрира "политически мотивирани престъпления" от 2001 г. Тези, категоризирани като десни екстремистки, варират от отправяне на забранен нацистки поздрав до убийствени атаки. Най-новите данни идват на фона на нарастващата загриженост в Германия относно нарастването на насилствения десен екстремизъм.

Проучване, проведено в осем от 16-те провинции на Германия, показва, че трима до четирима души са били обект на десни екстремистки атаки на ден, съобщи асоциацията на жертвите VBRG във вторник. Атаките са насочени главно към бежанци, мигранти и чернокожи германци, каза председателят на VBRG Юдит Порат, добавяйки, че насилието срещу азиатци също се е увеличило от началото на пандемията през март 2020 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес