Цариградското грозде е един от най-полезните плодове. Препоръчва се да се консумира свеж, но можете да направите чудесно сладко от него. Но ако го отглеждате в градината си, задължително е да го наторите през пролетта, за да приберете богата реколта.
Още: Как медът помага за ускоряване растежа на всичко в градината
Още: Цветята, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да засадите до розата
Торене на цариградско грозде през пролетта
За да не правите грешки поради разликата в климатичните и метеорологичните условия, трябва да се съсредоточите върху състоянието на растението. Започнете с подхранването на храста, когато пъпките “се събудят”.
Цариградското грозде подобрява храносмилането и понижава холестерола
Можете да подхранвате храстите с минерални и органични торове, но последните се считат за по-предпочитани през пролетта. През този сезон е по-добре да добавите компост, приготвен самостоятелно, или други естествени добавки, включително закупени от магазина. Костното брашно, съдържащо калций и фосфор, ще работи добре по това време, но в него няма много азот.
Още: Защитете цветята в двора си: Трикове от опитни градинари
Още: Каква почва харесват доматите?
Що се отнася до минералните торове, те са не по-малко полезни и дори са по-лесни за използване от органичните торове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Феята в градината: Цветната магия на грамофончетата ипомея
За първото торене на цариградско грозде можете да използвате един от следните торове:
- урея (15 грама на 1 квадратен метър);
- суперфосфат (25 грама за същата площ);
- калиев сулфат (15 грама на 1 квадратен метър);
- нитроамофоска (20 грама на 1 кв. м.).
Можете също да използвате дървесна пепел или доломитово брашно.
Пролетна грижа
Основната задача през пролетта е да се стимулира бърз растеж и оформяне на храста.
Още: Не слагайте пепел навсякъде! Ето кои растения я обичат и как да я прилагате ефективно
Още: Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване
Именно през пролетта заслонът се премахва, храстът се полива, наторява се, третира се и повечето вредители се унищожават. През този сезон е времето за презасаждане на растението.
Друга важна задача е резитбата. Сухите и стари издънки се отстраняват. При младите растения издънките се подрязват така, че да останат само 3-4 пъпки на всяка. Ако храстът е само на 3 години, трябва да оставите не повече от 5 силни клона върху него, при по-стари растения можете да оставите до 10 клона. Издънките се изрязват напълно. Веднага щом въздухът се затопли до 4 градуса, третирайте растението срещу вредители.
Април е времето за засаждане на храсти, ако не сте засадили нов разсад през есента. Вече засадените растения се нуждаят от подходяща грижа. Първо, те трябва да се наторят с урея. И второ, да се третират срещу вредители. Третирането се извършва вечер при тихо време.
През май пъпките се отварят, появяват се цветя и яйчници. Но растението може да пострада от нощни студове, което моментално ще ви лиши от реколтата. Храстите трябва да се поливат обилно и да се покриват в случай на заплаха, но покривният материал не трябва да докосва цветовете.
Всички изхвърляме тази течност, но тя е най-добрият тор за цветята