Защитете цветята в двора си: Трикове от опитни градинари

30 април 2025, 15:43 часа

Стриктното спазване на всички препоръки за отглеждане на растения е от голямо значение за защитата на цветните култури от вредители и болести. Преди да засадите цветя, е необходимо да се запознаете подробно с изискванията на растенията към светлина, влага, почва, торове.

Също така трябва да знаете сроковете за засаждане и сеитба, както и условията на отглеждане. Създаването на оптимални условия за отглеждане на цветни култури ще помогне да се избегне загубата на техните декоративни качества.

Предварителна подготовка

Още: Не слагайте пепел навсякъде! Ето кои растения я обичат и как да я прилагате ефективно

Правилният избор на място по отношение на слънчева светлина, влажност и състав на почвата играе важна роля. Торове трябва да се добавят към бедна на хранителни вещества почва. Растенията, отглеждани в наторена почва, стават по-устойчиви на инфекции от много болести и на повреди от вредители.

Преди засяване

Качеството на посадъчния материал играе важна роля в защитата на цветята от вредители и болести. Преди всичко, той трябва да е здрав. За да направите това, преди засаждане, внимателно сортирайте и почистете луковиците и ги третирайте с разтвор на калиев перманганат (15 г на 10 л вода) срещу краста и сухо гниене.

Коренищата на божури, ириси и други цъфтящи растения се почистват от почва и изгнили корени, дезинфекцират се чрез накисване в разтвор на калиев перманганат (30-50 г на 10 л вода), меден оксихлорид (40 г на 10 л вода), микроелементи (0,09 г на 10 л вода), за да се унищожат причинителите на кореново гниене.

Още: Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване

При засяване

Поради факта, че патогени и вредители, по-специално стъблени нематоди, се натрупват в почвата, не се препоръчва засаждането на растения на едно и също място всяка година. Препоръчително е цветните култури да се засаждат на едно и също място само след 4-5 години.

Засаждането на растения трябва да се извършва своевременно, в рамките на сроковете, посочени в препоръките. Необходимо е да се поддържа правилното разстояние между растенията и да се плеви своевременно, тъй като гъстите насаждения са по-податливи на увреждане от охлюви и са засегнати от гъбични и вирусни заболявания.

  • Покълване

Още: Как и кога се размножават божурите и как да ги предпазите от болести

През този период непокълналите и недоразвити растения, засегнати от гъбни и вирусни заболявания, нематоди, както и повредени от акари и ларви на мухи, трябва да бъдат отстранени от района и унищожени. Засегнатите издънки се изрязват и изгарят.

  • Пролетен растеж

Когато се появят признаци на кореново гниене при божури, флокси и други култури, полейте растенията и почвата около храстите с меден оксихлорид (40 г на 10 л вода).

  • Преди появата на цветни пъпки

Още: Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата

При влажно време, ако съществува риск от силно развитие на сиво гниене, трябва да се извършва поливане или пръскане 2-3 пъти на всеки 12-14 дни с един от следните препарати: меден оксихлорид (40 г на 10 л вода), борна киселина (2 г на 10 л вода), медно-сапунена емулсия (25 г на 10 л вода), натриев фосфат (75 г на 10 л вода).

  • Пъпкуване

Щетите, причинени на луковичните култури от лучени мухи и сойници по това време, могат да бъдат намалени чрез пръскане на растенията 2-3 пъти (на всеки 10 дни) с 10% малатион (75 г на 10 л вода).

След цъфтежа

Още: Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома

Коренищата на ирисите, заразени с бактериално гниене и хетероспори и мана, трябва да бъдат оголени, почистени от гниене и запълнени с разтвор на калиев перманганат (30-50 г на 10 л вода). Прилагайте листно подхранване с калиев хлорид (100 г на 10 л вода) и 2 пъти (след 12-14 дни) с меден оксихлорид (40 г на 10 л вода).

Период на вегетация на растенията

През цялото лято, тъй като вредителите и болестите се появяват в голям брой, трябва да се провеждат мерки за унищожаване.

  • За борба с гъбични заболявания, причиняващи петна и плака, напръскайте с меден оксихлорид (40 г на 10 л вода), медно-сапунена емулсия (20 г на 10 л вода), а за борба с брашнеста мана третирайте с натриев фосфат (75 г на 10 л вода).
  • Срещу вредители, които гризат листа и цветове, смучат (листни въшки, трипси) можете да използвате 10% малатион (75 г на 10 л вода), 10% трифос (50-100 г на 10 л вода); кърлежи - 20% келтан (20 г на 10 л вода).
  • Растенията, заразени с вирусни заболявания, се отстраняват незабавно и се унищожават.
  • Във влажни години се провежда борба с охлювите. Поставете стръвта в заслоните и поръсете почвата със суперфосфат (40-60 г на 1 м2).

Още: 5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина

Край на вегетацията на растенията

За да се унищожи комплекс от вредители и болести, е необходимо през есента да се премахнат растителните остатъци от района и да се изкопае почвата. Складовите помещения, контейнерите и оборудването трябва да се дезинфекцират с меден сулфат (500 г на 10 л вода).

Необходимо е посадъчният материал да се съхранява при препоръчителната температура и влажност. Преди съхранение посадъчният материал трябва да бъде внимателно прегледан и да се избира само здрав.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес