Само градинарите над 60 години зарaвят камък на това място в градината

25 ноември 2023, 13:32 часа

Опитните градинари винаги поставят камък в посадъчната яма, когато засаждат костилкови овощни дървета в градината.

Още: Добре ли е да поливате растенията следобед?

Още: Вредителите, които съсипват розите ви - как да се отървете от тях

Защо да заровите камък под дърво?

Това е стар, но много ефективен метод за подобряване на плододаването на костилковите дървета (череша, слива, праскова, кайсия, орех).Трябва да поставите голям камък (или няколко малки) директно в дупката за засаждане.

Без копаене на градината през есента - ето какво слагат опитните градинари, за да е рохка и плодородна почвата

През пролетта камъкът ще поддържа ниска температура в почвата, като по този начин ще попречи на дървото да цъфти по-рано и ще го предпази от неочаквани студове. Да, в случая това дърво ще цъфти по-късно от обикновено, но цветовете му няма да опадат поради замръзване и всяка година ще има добра реколта.

Още: Може ли да засадите липа до дома си?

Още: Торене на чесъна през май: Как се прави, за да е богата реколтата му

Други трикове при отглеждането на овошки

Торенето на почвата е ключов аспект от грижата за овощните дървета. За отглеждане на дървета питателната почва трябва да е добре дренирана и да съдържа достатъчно минерали. След засаждане на овошки се препоръчва наторяване с компост или изгнили изпражнения.

Редовното подхранване на овощните дървета помага да се балансира почвата им и да се осигурят основни хранителни вещества. Торенето трябва да се извършва на всеки 4-6 седмици през вегетационния период.

Подрязването на овощни дървета е важен аспект от грижата за тях. Помага за поддържането на дърветата здрави и осигурява необходимата форма за лесно прибиране на реколтата. Правилното подрязване се извършва всяка пролет, преди началото на вегетационния период.

Още: Прост трик на градинарите за засаждане на семена - работи безотказно

Още: Как да отгледате едри и вкусни репички: Ето какво правят опитните градинари

Защита от вредители - овощните дървета често стават жертва на насекоми и болести. Някои процедури, като премахване на засегнатите растителни части и използване на естествени репеленти, могат да помогнат за защитата на дърветата от вредители.

Подхранване на дървета с органични вещества - ако почвата е песъчлива, тогава е най-добре да извършите тази процедура през пролетта, в противен случай хранителните вещества могат да бъдат отмити през зимата. Ако почвата е глинеста, тогава торовете се прилагат в края на есента: преди пролетта те ще имат време да се разложат и да подобрят структурата на почвата, увеличавайки нейната рохкавост и капацитет на влага.

Покриване на дърветата си за зимата и избор на правилното място за засаждане - благодарение на спазването на тези правила можете да имате добра реколта от пресни плодове и да запазите растенията си здрави за години напред.

Още: Често изхвърляме тази течност, а тя е най-добрият тор за градината

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес