Горчивият вкус на краставиците се дължи на неправилна грижа или грешки по време на засаждането. Противно на митовете, горчивината не зависи от сорта: тя се причинява от веществото кукурбитацин, което растението произвежда в отговор на стрес. За да избегнете подобно разочарование при прибиране на реколтата, просто добавете към дупката при засаждането съставка, която се предлага във всяка кухня. Става въпрос за нишесте - картофено или царевично.
Употреба на нишесте при засаждане на краставици
Нишестето изпълнява две ключови функции. Първо, той задържа влагата в почвата, създавайки стабилна среда за развитието на корените.
Второ, то служи като източник на въглехидрати, които помагат на растението по-лесно да понася температурните промени и липсата на поливане. В резултат на това краставиците изразходват по-малко енергия за борба със стреса и насочват ресурсите си към образуването на сочни, сладки плодове.
При засаждането, изсипете по една супена лъжица нишесте във всяка дупка, смесете го с почвата и едва след това поставете разсада. За да засилите ефекта, мулчирайте почвата със слама или дървени стърготини на слой от 5-7 см. Мулчът не само задържа влагата, но и предотвратява прегряването на почвата в горещо време.
Как да получите богата реколта от краставици с помощта на сода?
Поливайте краставиците рано сутрин, насочвайки водата директно към корените: попадането на влага върху листата увеличава риска от слънчево изгаряне и брашнеста мана.
Пръскайте растенията с разтвор на борна киселина (2 гр на 10 л вода) на всеки 10 дни - това стимулира цъфтежа и образуването на яйчници.
Ако листата са започнали да пожълтяват, пригответе запарка от коприва: напълнете кофа с нарязаната трева, добавете вода и оставете за една седмица. Прецедете, разредете концентрата с вода в съотношение 1:10 и полейте краставиците.
Краставиците и доматите ще растат 2 пъти по-бързо: Рецептата, която трябва да знае всеки градинар
Важно е да се спазва графикът за прибиране на реколтата: берете плодовете на всеки 2-3 дни, като не им позволявате да станат твърде големи. Големите краставици забавят образуването на нови яйчници и изтощават растението.
За да удължите периода на плододаване, в края на юли подхранете храстите с разтвор на мая (10 гр на 10 л вода) - това ще активира растежа на страничните издънки.
Ако лятото е студено, монтирайте арки с покривен материал над лехата: краставиците са чувствителни към температури под +15 градуса и може да загубят завръзите си. Но ако ги покриете, това ще ги предпази от студовете и те няма да загубят завръзите си.
Най-добрият сорт краставици: Образува плодове в студ и дъжд