Как да отгледате едри и вкусни репички: Ето какво правят опитните градинари

08 май 2025, 13:14 часа

Всеки градинар, който отглежда репички в градината си, иска да получи богата реколта от големи, сочни и вкусни плодове. За съжаление, не всеки успява да постигне такъв резултат. Въпреки че, както казват опитни градинари, няма специални трикове по този въпрос. Основното е да следвате няколко прости правила.

Тайната на богатата реколта от едри и сочни репички

Преди всичко, струва си да се разбере, че леки почви с добра водопропускливост, без мулчиране с дървени стърготини или слама, са подходящи за репички. Препоръчително е репичките да се засаждат на места, където преди това са били отглеждани домати, краставици, картофи или бобови растения. Тази почва е богата на хранителни вещества, което е много добре за репичките.

Кога е най-добре да засадите репички преди зимата?

Но не се препоръчва да се засажда културата там, където преди това сте отлеждали хрян, ряпа или зеле. Трябва да подхранвате репичките през пролетта – преди да засадите семената в почвата. Необходимо е да прекопаете мястото и да добавите около 5 килограма органична материя с 1 килограм пепел към почвата.

След това заровете тора в почвата, но той трябва да бъде разпределен равномерно с помощта на гребло. Суперфосфатът и калиевата сол също могат да се използват като торове.

Все пак, не забравяйте: излишният азот може да повлияе негативно на корените, а също и на вкуса на плодовете. Тъй като растението има склонност да натрупва нитрати, не трябва да се тори с прости азотни торове, като урея или амониев нитрат.

Могат ли да се ядат листата на репичките

Още за отглеждането на репички

Почвата за отглеждане на репички трябва да е рохкава, семената се засяват на разстояние 10-15 сантиметра едно от друго и на дълбочина 1,5-2,5 см. Най-комфортната температура за покълване ще бъде 15-20 градуса.

Репичките обичат влагата, затова се уверете, че почвата не изсъхва - влажността трябва да е около 80%. За да им осигурите тези условия, трябва да ги поливате веднъж на ден, сутрин или вечер; а при суха пролет - два пъти на ден. Почвата също трябва периодично да се разрохква - това ще помогне за задържане на влагата и борба с плевелите.

Репичките растат бързо, за около три до четири седмици. Кореноплодните култури узряват в рамките на 18-20 дни след поникването, като покълването отнема от три до 12 дни. Всичко зависи от времето, грижите и сорта репички. Къснозреещите сортове се нуждаят от 1-1,5 месеца, за да узреят.

Репичките ще станат горчиви и сухи - грешките, които съсипват реколтата

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес