От столетия пепелта се използва за торене заради съдържанието на калий, калций, фосфор и магнезий в нея. Тя попълва липсата на минерали в почвата и подпомага растежа на полезните бактерии. Освен това служи като защита срещу всякакви вредители и някои плевели. Брезовата пепел съдържа най-много калий.
Още: Как с помощта на олио да се избавите от къртиците в градината?
Още: Засадете тези 7 цветя през юли и ще се изумите от есенната красота в градината си
Как да използваме правилно пепелта?
Пепелта може да се добави към почвата в суха или течна форма.
Суха
Още: Картофите растат двойно повече, ако направите ТОВА навреме
Още: Полейте краставиците с това и само след седмица ще берете реколтата в кофи
Пепелта може да се смеси с пръст (около 100-300 гр на квадратен метър) или да се излее в окоп непосредствено преди засаждането на семена или разсад. Ако пепелта се използва за борба с вредителите, тя се разпределя равномерно по повърхността около растенията, като по този начин създава защитна бариера.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 растения, които задължително трябва да засеете през юли
Още: Подрежете тези 3 храста през юли и реколтата ще ви изненада
Под формата на разтвор
Чаша пепел се разтваря в кофа с вода. С този разтвор растенията се поливат в корена. Важно е водата да не е много студена.
Под формата на инфузия
Още: Най-добрият юлски тор за пипера се приготвя така - ще приберете по 10 кг реколта от корен
Още: Кога е точното време за пръскане на доматите с бордолезов разтвор?
Настойката от пепел се счита за най-ефективният от всички методи за торене. За да я приготвите, напълнете 1/3 от кофата с пепел и долейте догоре с гореща вода. Оставете разтвора да престои от два дни до седмица, преди да го използвате. Готовата инфузия се прецежда през фино сито и растенията се поливат с нея. Можете също така да я използвате за пръскане на цветята.
Важно е да се отбележи, че в случая става въпрос за пепел, получена от изгарянето единствено на иглолистни и широколистни дървета и храсти. Опаковките с храни, полиетилен и други синтетични отпадъци не трябва да попадат в огъня.
НАУЧЕТЕ ТУК КОИ РАСТЕНИЯ "ОБИЧАТ" ПЕПЕЛ